Aktualności

Kolejny dzień olbrzymich kolejek w Gardermoen: podróżujący korzystają z nowych przepisów

Emil Bogumił

05 lipca 2021 10:03

Udostępnij
na Facebooku
2

Avinor i norweskie władze mają opracować cyfrowy sposób odprawy, który ułatwi podróżowanie. zdjęcie poglądowe/ Fot. materiały prasowe Avinor

Spełniły się prognozy Avinor, norweskiej spółki zarządzającej portami lotniczymi. Na lotnisku Gardermoen pasażerowie czekają w kilkugodzinnych kolejkach do kontroli dokumentów. Zwiększenie zainteresowania podróżami wiąże się z liberalizacją przepisów.
Reklama
Od piątego lipca tzw. norweskie paszporty covidowe zostały włączone do systemu Unii Europejskiej. Oznacza to, że mieszkańcy Norwegii, którzy zostali zaszczepieni, przeszli COVID-19 w ciągu ostatnich sześciu miesięcy lub posiadają negatywny wynik testu, mogą przekraczać granice państw UE bez obowiązku kwarantanny. 

Na lotniskach, portach morskich i przejściach granicznych funkcjonuje obowiązek okazania dokumentu przy próbie wjazdu do kraju fiordów. Ponadto, ze zliberalizowanych przepisów już pierwszego dnia chcą skorzystać Norwegowie, którzy od kilku miesięcy nie mieli okazji do swobodnej podróży. Wiąże się to z koniecznością poddania się odprawie paszportowej. Obie sytuacje doprowadzają do wielogodzinnych kolejek, z którymi zmagają się m.in. pasażerowie na lotnisku Gardermoen. Piątego lipca pierwsze zatory pojawiły się na nim o 6:30.

Poniżej: Zdjęcie przedstawiające kolejki na stołecznym lotnisku drugiego lipca.
O wydłużonym czasie oczekiwania na kontrolę Avinor oraz władze lotniska Gardermoen informowały już w czerwcu. Według wypowiedzi dyrektor Stine Westby, może on wynosić do sześciu godzin. Osoby, które muszą poddać się testom na COVID-19, poczekają nawet dwie godziny więcej.
Z kolei pasażerowie wylatujący z Norwegii oczekują w kolejkach głównie z powodu możliwości podróży wakacyjnych bez konieczności poddania się kwarantannie. Część przewoźników wymaga, by jeszcze w kraju okazać odpowiednie dokumenty. Piątego lipca na liście tzw. zielonych krajów znalazło się kilkanaście państw UE oraz najpopularniejsze wyspy Grecji i Hiszpanii.
Mapa FHI prezentująca aktualny podział na tzw. zielone, żółte i czerwone państwa.

Mapa FHI prezentująca aktualny podział na tzw. zielone, żółte i czerwone państwa. Fot. FHI

Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Lusia60

11-07-2021 12:34

Wyjezdzalam z Polski 27.06 na lotnisko w Torp zadnych kolejek tylko Ci co byli w samolocie vzesc miala robione testy Ci co nie mieli certyfikatu UE szlo im szybko i sprawnie.Wracajac promem w dn.08.07 z Karlskrony do Gdyni zadnej kontroli nie bylo i nikt nie robil zadnych testow schodzilo sie z pokladu i do taxi

Sajmon

06-07-2021 07:16

Hej
Nie orientujecie się, czy te kolejki dotyczą tylko wjeżdżających do Norwegii, czy również wykeżdżających z Norwegii?

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram