Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Kolejne zgłoszenia o próbach oszustwa. Policja ostrzega Polaków Aktualności
Maja Zych 09 stycznia 2020
11:44

Kolejne zgłoszenia o próbach oszustwa. Policja ostrzega Polaków

Skomentuj
Do tej pory oszuści wybierali ofiary z Oslo i okolic. flickr.com / Peter Fiskerstrand / https://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/2.0/
Policja z rejonu Øst ostrzega Polaków mieszkających w Norwegii przed kolejnymi próbami oszustw, które funkcjonariusze odnotowali w ostatnim czasie – chodzi o telefony od złodziei podających się za policję, którzy próbują wymusić oddanie pieniędzy i kosztowności.
Tym razem oszuści jako swoje ofiary wybierają osoby starsze – jedynie 8 stycznia policja zarejestrowała aż trzy takie przypadki.
Reklama

Coraz więcej zgłoszeń

– Od 25 listopada 2019 roku policja w wielu miejscach w Oslo i okolicach zarejestrowała ponad 20 przypadków, w których Polacy zostali narażeni na oszustwo, próbę oszustwa przez osoby, które kontaktują się przez telefon. Do osób polskiego pochodzenia dzwoni kobieta – przekazał portalowi MojaNorwegia Terje H. Johansen z policji w rejonie Øst.

Johansen informuje też, że oszuści mają podobny schemat działania, ale podają kilka różnych powodów, dla których kontaktują się z wybranymi ofiarami – poszkodowani czują się zmuszeni wystawić gotówkę i kosztowności przed dom, które następnie odbierane są przez jedną lub więcej osób.

Jak podaje policja, w ostatnich dniach ofiarami oszustów padają przede wszystkim osoby starsze:

Przyjęliśmy dziś zgłoszenia od starszych osób. Otrzymali oni telefony od kobiety z polskim akcentem, która podawała się za policję. Ofiary otrzymały informację, żeby zebrali kosztowności i przekazali je osobie, która przyjdzie.

Policji zależy dlatego, aby Polacy mieszkający w Norwegii byli wyczuleni na taki schemat działania i jeśli padną ofiarami oszustów, jak najszybciej zgłosili sprawę na najbliższym komisariacie.

Grożą morderstwem

O serii oszustw na Polakach pisaliśmy już pod koniec listopada, kiedy pojawiły się pierwsze doniesieniach o próbach wyłudzenia pieniędzy – wtedy oszuści chcieli nakłonić swoje potencjalne ofiary do przekazania dużych sum w ramach zapłaty za policyjną akcję. Wszystko wskazuje na to, że może być tu mowa o tej samej grupie podejrzanych – z czasem zaczęli się jednak posuwać o krok dalej i oprócz prób wyłudzenia pieniędzy, dochodzi też do gróźb zabójstwa. Policja potwierdziła też, że wiele osób uległo namowom oszustów – niektórzy poszkodowani oddali nawet pięciocyfrowe kwoty.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Od dziś masz szansę dostać kredyt – druga tura wyników rozliczeń podatkowych

Od dziś masz szansę dostać kredyt – druga tura wyników rozliczeń podatkowych

Eff.14,9%, 65000kr, 5 år, kost 28730kr, Tot. 93730kr Reklama

Bliżej nas