Wysokie kwoty

zasiłków na dzieci

Pobieraj świadczenia

w Norwegii

Sprawdź

Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Aktualności

Kolejne ministerstwo zablokowane przez demonstrantów. Aktywiści rozszerzają protest w Oslo

Emil Bogumił

28 lutego 2023 09:25

Udostępnij
na Facebooku
Kolejne ministerstwo zablokowane przez demonstrantów. Aktywiści rozszerzają protest w Oslo

Poniedziałkowa interwencja policji. Fot. Jannicke Totland; Natur og Ungdom (Flickr.com, CC BY-ND 2.0)

Aktywiści domagający się usunięcia turbin wiatrowych w Fosen zablokowali dostęp do Ministerstwa Finansów. To kolejny po Ministerstwie Energii resort, którego funkcjonowanie jest utrudnione w wyniku akcji protestacyjnej Saamów. Manifestanci domagają się bezpośredniej reakcji ze strony premiera Jonasa Gahr Støre.
– Dziś zamkniemy nie tylko Ministerstwo Energii, ale również inne ministerstwa. Dziś zamkniemy całe państwo – mówiła 28 lutego rano Ella Marie Hætta Isaksen, piosenkarka i aktywistka walcząca o prawa Saamów. Działacze zastrzegają, że będą blokować dzielnicę rządową w Oslo do momentu zburzenia turbin wiatrowych w Fosen. We wtorek rozpoczęli akcję protestacyjną przy budynku Ministerstwa Finansów. Pracownicy resortu oraz pięciu innych instytucji otrzymali w związku z demonstracjami zalecenie pracy zdalnej.

Szósty dzień przypominania o wyroku Sądu Najwyższego

Protesty w stołecznej dzielnicy rządowej rozpoczęły się w czwartek 23 lutego. Organizują je m.in. działacze Natur og ungdom (Natura i młodzi) oraz Norske Samers Riksforbund Nuorat (Norweskie Stowarzyszenie Saamów Nuorat). W poniedziałek dołączyła do nich szwedzka aktywistka Greta Thunberg, dzięki czemu sprawa uzyskała zainteresowanie mediów międzynarodowych. 27 lutego 20-latka, wraz z innymi osobami, przykuła się do budynku Ministerstwa Energii i Ropy Naftowej łańcuchami. Wcześniej demonstrujących siłą usunęła z resortu policja. W okolicy powstało także prowizoryczne miasteczko namiotowe.
Poniedziałkowa interwencja policji.

Poniedziałkowa interwencja policji.Fot. Jannicke Totland; Natur og Ungdom (Flickr.com, CC BY-ND 2.0)

Aktywiści domagają się usunięcia turbin wiatrowych w Storheia i Roan (region Fosen, okręg Trøndelag). Demonstranci oraz wspierający ich politycy Socjalistycznej Lewicy oraz Zielonych wezwali do rozwiązania problemu premiera Jonasa Gahr Støre. – Ludzie powinni mieć możliwość wyrażenia swojej opinii w formie demonstracji w Norwegii. [...] Zadzwoniłem wczoraj do przewodniczącego parlamentu Saamów i podkreśliłem, że jestem zainteresowany bliskim i dobrym dialogiem między Saamami a rządem w tej i innych sprawach, w których chcemy wspólnie znaleźć dobre rozwiązania – skomentował premier na łamach Aftenposten.
Poniedziałkowy protest pod budynkiem Ministerstwa Energii.

Poniedziałkowy protest pod budynkiem Ministerstwa Energii.Fot. Thor Due; Natur og Ungdom (Flickr.com, CC BY-ND 2.0)

Protestujący w dzielnicy rządowej domagają się respektowania wyroku Sądu Najwyższego z października 2021 roku. Jak czytamy w orzeczeniu, turbiny wiatrowe w Fosen postawiono z naruszeniem praw zamieszkującej teren rdzennej ludności – Saamów. Rząd od ponad 500 dni nie dostosował się do stanowiska sędziów. Rozpoczął nowe dochodzenie w sprawie wpływu elektrowni na tereny wypasu reniferów. Norweskie władze zapowiedziały, że chcą utrzymać w mocy turbiny wiatrowe, które stanowią przedmiot sporu.

Źródła: Aftenposten, Natur og ungdom, NRK, MojaNorwegia.pl
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok