Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

Aktualności

Demonstranci usunięci siłą z Ministerstwa Energii. Wśród protestujących Greta Thunberg

Emil Bogumił

27 lutego 2023 11:30

Udostępnij
na Facebooku
2
Demonstranci usunięci siłą z Ministerstwa Energii. Wśród protestujących Greta Thunberg

Protestujących usunięto z budynku na wniosek Ministerialnej Organizacji Bezpieczeństwa i Służb (DSS). Fot. Natur og Ungdom (Flickr.com, CC BY-ND 2.0)

Aktywiści klimatyczni oraz działacze organizacji Saamów protestują pod siedzibą Ministerstwa Energii i Ropy Naftowej. Domagają się usunięcia turbin wiatrowych działających w regionie Fosen (Trøndelag). Wśród manifestantów obecna jest aktywistka klimatyczna Greta Thunberg.
Demonstracja przed siedzibą resortu rozpoczęła się w czwartek, 23 lutego. Działacze m.in. Natur og ungdom (Natura i młodzi) oraz Norske Samers Riksforbund Nuorat (Norweskie Stowarzyszenie Saamów Nuorat) domagają się realizacji wyroku Sądu Najwyższego z października 2021 roku. Orzeczenie stanowi, że turbiny wiatrowe w Storheia i Roan zostały postawione z naruszeniem praw zamieszkującej teren rdzennej ludności – Saamów. Rząd nie dostosował się do stanowiska sędziów. Rozpoczął nowe dochodzenie w sprawie wpływu elektrowni na tereny wypasu reniferów. Norweskie władze zapowiedziały, że chcą utrzymać w mocy turbiny wiatrowe, które stanowią przedmiot sporu.
Kulminacyjnym momentem protestów była noc z 26 na 27 lutego. Policja użyła siły wobec 13 demonstrujących, którzy wtargnęli do recepcji budynku ministerstwa. Wyniesiono m.in. Ellę Marie Hætta Isaksen, jedną z najpopularniejszych saamskich piosenkarek.
Na zdjęciu: nocna interwencja policji.

Na zdjęciu: nocna interwencja policji. Fot. Rasmus, Berg; Natur og Ungdom (Flickr.com, CC BY-ND 2.0)

Greta Thunberg wśród protestujących

W nocy z 26 na 27 lutego do demonstrujących dołączyła Greta Thunberg, szwedzka aktywistka klimatyczna. – To absurd. Fakt, że [protestujący – red.] wyrzucani są w nocy świadczy o próbie nałożenia ograniczeń – komentowała działania policji 20-latka. – Powód, dla którego muszę tu być, jest haniebny. Norweskie państwo nie może dłużej nie zwracać uwagi na trwające naruszenia praw człowieka – dodała.
Na zdjęciu: Greta Thunberg przed budynkiem Ministerstwa Energii i Ropy Naftowej.

Na zdjęciu: Greta Thunberg przed budynkiem Ministerstwa Energii i Ropy Naftowej. Fot. Thor Due; Natur og Ungdom (Flickr.com, CC BY-ND 2.0)

Na protesty aktywistów zwrócili uwagę politycy Socjalistycznej Lewicy oraz wieloletni działacz Partii Pracy i związkowiec Torbjørn Bongo. Twierdzą, że obecny problem został stworzony przez norweskie władze. – To rząd popełnia nieodpowiednie czyny, nie respektując praw człowieka. Dlatego prosimy Støre, aby przyszedł i wyjaśnił przed Stortingiem, w jaki sposób rząd może jak najszybciej zakończyć proces łamania praw człowieka – zaapelował Lars Haltbrekken, przedstawiciel Socjalistycznej Lewicy.

W momencie budowy elektrownia wiatrowa w Fosen była największym tego typu obiektem w Europie. Koszt budowy kompleksu turbin kosztował sześć mld NOK. 

Źródła: VG, Natur og ungdom, MojaNorwegia.pl
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Eli Bulls

27-02-2023 18:50

W zamian masz kolego szanse na samochod elektryczny bez mozliwosci ladowania poza domem. Eko po norwesku. samo sie zrobi

Dariusz Sobczak

27-02-2023 12:53

A czy te eko oszołomy coś proponują w zamian ? Jak coś się neguje to trzeba mieć alternatywę jak jej się nie ma to siedzieć cicho inaczej to jest liczenie na szum , zaistnienie w mediach czy liczenie na kasę w zamian za odpuszczenie protestów takich powinno się zamykać u czubków

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok