Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Kiedy wziąć urlop w Polsce i Norwegii: dni wolne, święta, długie weekendy 2019 Aktualności
Monika Pianowska 01 stycznia 2019
08:00

Kiedy wziąć urlop w Polsce i Norwegii: dni wolne, święta, długie weekendy 2019

Skomentuj
Czerwone kartki w kalendarzu w 2019 układają się korzystnie dla spragnionych długich weekendów. MN
W 2019 roku zarówno w Polsce, jak i w Norwegii będzie kilka okazji, żeby móc cieszyć się przedłużonym weekendem. Niektóre ze świąt się pokrywają w obydwu krajach, więc można to wykorzystać podczas planowania dłuższej przerwy od pracy, a żeby to osiągnąć, czasem do czerwonej kartki w kalendarzu wystarczy dobrać raptem dzień urlopu.
W Polsce i Norwegii wspólne dni wolne wypadają głównie w najważniejsze święta – Wielkanoc i Boże Narodzenie. Majowe Święto Pracy też jest zwyczajem obchodzonym w obu państwach. By przypadkowo nie pominąć w planach żadnej daty, warto skorzystać z polsko-norweskiego kalendarza 2019. Dodatkowo warto mieć na uwadze polskie niedziele handlowe, które również w nim zaznaczono.
Reklama

Styczeń

 • 1 stycznia (wtorek) – Nowy Rok (nyttårsdag) (PL, NO)
 • 6 stycznia (niedziela) – Trzech Króli (PL)
Początek roku można zacząć od leniwego wtorku po sylwestrowym szaleństwie. Jeśli chodzi o niedzielne zakupy, będzie je można zrobić swobodnie tylko 27 stycznia. W 2019 roku święto Trzech Króli wypada – dla niektórych dość niefortunnie – w niedzielę.

W 2019 roku w Polsce wchodzą w życie nowe, bardziej restrykcyjne zasady o zakazie handlu. Oprócz kwietnia i grudnia w każdym miesiącu będzie tylko jedna niedziela handlowa, wypadająca jako ostatnia.

Kwiecień

 • 18 kwietnia – Wielki Czwartek (skjærtorsdag) (NO)
 • 19 kwietnia – Wielki Piątek (langfredag) (NO)
 • 21 kwietnia (niedziela) – Wielkanoc (påskedag) (PL, NO)
 • 22 kwietnia – Poniedziałek Wielkanocny (andre påskedag) (PL, NO)
W Norwegii Wielki Czwartek i Wielki Piątek są ustawowo wolne, podczas gdy w Polsce odpoczynek od pracy możliwy jest dopiero w niedzielę Wielkanocną i Lany Poniedziałek. Pracujący w kraju fiordów mogą jednak poprosić o wolne w dniach 15-17 kwietnia i cieszyć się wolnym tygodniem zwieńczonym np. rodzinną Wielkanocą w Polsce.

W kwietniu wyjątkowo będzie można wybrać się na zakupy również w Niedzielę Palmową, czyli dokładnie 14 dnia miesiąca. Następna niedziela handlowa wypada tydzień po Wielkanocy, 28 kwietnia.
Wielkanoc 2019 w Polsce i Norwegii.
Wielkanoc 2019 w Polsce i Norwegii. MN

Maj

 • 1 maja (środa) – Święto Pracy (første mai) (PL, NO)
 • 3 maja (piątek) – Święto Konstytucji 3 Maja (PL)
 • 17 maja (piątek) – Święto Konstytucji Norwegii (grunnlovsdagen) (NO)
 • 30 maja (czwartek) – Wniebowstąpienie Pańskie (kristi himmelfartsdag) (NO)
Maj 2019 o dziwo nie stworzy wyjątkowo wielu możliwości w planowaniu przerwy od pracy, niemniej w Norwegii ustawowo wolne będą trzy dni. Dodatkowo weekendy można wydłużyć, planując urlop w okolicach piątkowego Święta Konstytucji, na przykład na 16 i 20 maja. O wolnym w kraju fiordów warto pomyśleć także 27-29 lub przynajmniej 31 maja.

Gdyby natomiast dostosowywać majówkę do bliskich pracujących w Polsce, wypadałoby „obudować” urlopem 1 maja, który wypada w tym roku dokładnie w środku tygodnia. Najkorzystniej byłoby przeznaczyć na to 29 i 30 kwietnia, jak i 2 maja.

Niedziela handlowa w Polsce, zgodnie z ustaleniem, że w 2019 roku ma być to ostatnia niedziela miesiąca, wypada 26 maja, w Dzień Matki.
Dni wolne w maju 2019 w Polsce i Norwegii.
Dni wolne w maju 2019 w Polsce i Norwegii. MN

Czerwiec

 • 9 czerwca (niedziela) – Zesłanie Ducha Świętego/Zielone Świątki (første pinsedag) (PL, NO)
 • 10 czerwca – Poniedziałek po Zielonych Świątkach (andre pinsedag) (NO)
 • 20 czerwca (czwartek) – Boże Ciało (PL)
Ku zadowoleniu osób, które święta kościelne łączą również z labą, w tym roku w czerwcu w ich przypadku będzie można ugrać wydłużony weekend. W Norwegii zawsze poniedziałek po Dniu Zesłania Ducha Świętego (andre pinsedag) jest oznaczany w kalendarzu na czerwono. W Polsce natomiast 20 czerwca wypada Boże Ciało, więc można postarać się o to, by pierwszy dzień lata przypadający nazajutrz spędzić poza miejscem pracy. 30 czerwca 2019 natomiast to jedyna w miesiącu niedziela handlowa.
Dni wolne w czerwcu 2019 w Polsce i Norwegii.
Dni wolne w czerwcu 2019 w Polsce i Norwegii. MN

Sierpień

 • 15 sierpnia (czwartek) – Święto Wojska Polskiego/Wniebowstąpienie Najświętszej Maryi Panny (PL)
Sierpień w Polsce pod względem potencjalnych długich weekendów również wydaje się korzystny. Ustawowo wolny jest czwartek, więc nic nie stoi na przeszkodzie, by postarać się o urlop w piątek, a jeśli ktoś ma możliwość, również np. 14 lub 19 sierpnia. Zakupy zrobimy bez przeszkód w jedną niedzielę w miesiącu, dokładnie 25 sierpnia.

Pierwsza niedziela handlowa jesieni 2019 wypada 29 września, zgra się także ze zmianą czasu na zimowy (27 października).

Niedziele handlowe 2019:

27 stycznia
24 lutego
31 marca
14 kwietnia
28 kwietnia
26 maja
30 czerwca
28 lipca
25 sierpnia
29 września
27 października
24 listopada
15 grudnia
22 grudnia
29 grudnia

Listopad

 • 1 listopada (piątek) – Wszystkich Świętych (PL)
 • 11 listopada (poniedziałek) – Święto Niepodległości (PL)
Listopad w 2019 roku będzie znacznie bardziej łaskawy dla pragnących wolnego od pracy. Zarówno 1, jak i 11 listopada wypadają na styku z weekendem, więc nie dość, że same wielu pracownikom i uczniom gwarantują 3 dni wolnego, można dodać do tego „ciągu” urlop przykładowo 31 października czy 4 listopada, a  potem 8 i 12. Niedziela z otwartymi sklepami to 24 listopada.

Grudzień

 • 25 grudnia (środa) – Boże Narodzenie (første juledag) (PL, NO)
 • 26 grudnia (czwartek) – Drugi Dzień Świąt Bożego Narodzenia (andre juledag) (PL, NO)
I wreszcie końcówka roku. W 2019 Boże Narodzenie wypada w środę i czwartek, co stwarza pewną dogodność do zaplanowania sobie zimowego urlopu na świąteczny wyjazd. Nowy Rok to również będzie środa, zatem gdyby komuś zależało na dłuższym odpoczynku na przełomie lat 2019/2020, może pomyśleć o wolnym 23-24, następnie 27 i 30-31 grudnia. Wówczas łącznie z przedświątecznym weekendem czeka aż 12-dniowa przerwa na naładowanie baterii przed nowym sezonem.

Co istotne, zakaz handlu nie będzie obowiązywał aż w trzy grudniowe niedziele: 15, 22 i 29 grudnia 2019.
 • 1 stycznia 2020 (środa) – Nowy Rok (nyttårsdag) (PL, NO)
Dni wolne w grudniu 2019 w Polsce i w Norwegii.
Dni wolne w grudniu 2019 w Polsce i w Norwegii. MN
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych

Bliżej nas