Kawałek Polski na Svalbardzie? Centrum BERA otwarte

W ramach BERA współpracować będzie siedem polskich instytucji. Fot. materiały prasowe BERA, CC BY 4.0
Wyróżnione ogłoszenia
WięcejOgłoszenia MojaNorwegia
W wydarzeniu otwierającym wzięło udział ponad 100 osób, które miały okazję zwiedzić nowoczesne zaplecze Centrum i towarzyszyć nam w tym wyjątkowym dniu. Koordynatorzy infrastruktury, Dariusz Ignatiuk oraz Katarzyna Stachniak, oprowadzili gości po budynku, przedstawiając aktualny stan obiektu oraz plany jego dalszego rozwoju.
BERA dla polskich naukowców
Od momentu założenia w 1957 roku pierwszej całorocznej polskiej stacji badawczej w Hornsund, na Svalbardzie powstały kolejne bazy prowadzone przez uniwersytety z Wrocławia, Torunia, Poznania i Lublina. Do tej pory każda z tych placówek musiała dostarczać sprzęt i zapasy z Polski na początku sezonu badawczego, a po jego zakończeniu transportować je z powrotem. Proces ten był kosztowny i logistycznie skomplikowany.
Nowoczesne zaplecze dla badań polarnych
Nowe centrum BERA rozwiązuje te problemy, oferując zaplecze warsztatowe, magazyny, salę konferencyjną oraz suszarnię. Dzięki lokalizacji pomiędzy lotniskiem a Longyearbyen oraz sąsiedztwu portu, korzystanie z centrum będzie wygodne i efektywne. Wiosną planowane jest uruchomienie infrastruktury do wodowania łodzi i pontonów.

To może Cię zainteresować