Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

5
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Aktualności

Historycznie mocne euro, słaba korona: wakacje za granicą będa dużo kosztować Norwegów

Monika Pianowska

12 lipca 2021 11:50

Udostępnij
na Facebooku
Historycznie mocne euro, słaba korona: wakacje za granicą będa dużo kosztować Norwegów

Pobyt w hotelach w popularnych, wakacyjnych krajach strefy euro, takich jak Grecja, będzie dla Norwegów droższy, niż gdyby kurs korony był mocny. stock.adobe.com/licencja standardowa

Euro jest dziś droższe niż kiedykolwiek przed pandemią koronawirusa: 9 lipca jedno euro kosztowało 10,28 korony norweskiej, pisze E24. Od najniższego punktu w kwietniu cena euro wzrosła o 4 proc.
Oznacza to, że pobyt w hotelach w popularnych, wakacyjnych krajach strefy euro, takich jak Hiszpania, Francja, Włochy czy Grecja będzie dla Norwegów droższy, niż gdyby kurs korony był mocny.

Kurs korony to cena korony norweskiej mierzona w walucie obcej. Niski kurs korony oznacza, że ​​potrzeba większej liczby koron norweskich, aby otrzymać jednego dolara amerykańskiego lub jedno euro.

Jeden dolar amerykański kosztuje dziś natomiast 8,78 korony norweskiej, a to najwyższa cena od grudnia ubiegłego roku. Od 7 do 8 lipca kurs korony spadł o 0,75 proc., a łącznie w ostatnim miesiącu aż o 6,5 proc.

Spadek kursu mimo decyzji banku centralnego

Zdaniem ekonomistów cytowanych w norweskiej prasie główną przyczyną osłabienia korony i umocnienia dolara są decyzje banków centralnych w USA i Norwegii. 16 czerwca System Rezerwy Federalnej ogłosił dwie podwyżki stóp procentowych w 2023 r., zaś dzień później Norges Bank zapowiedział jedną podwyżkę stóp procentowych we wrześniu. Koronę przyćmiło jednak to, co wydarzyło się w USA, a ​​początek spadku korony nastąpił przede wszystkim w wyniku umocnienia dolara.
Osłabienie korony może być też wynikiem rozczarowania inwestorów. Ponadto na kurs norweskiej waluty może mieć także w przyszłości cena ropy, a ta w ostatnim tygodniu była bardzo niestabilna po zakończeniu przez OPEC+ spotkania bez uzgodnienia wzrostu wydobycia lub tego, czy umowy będą obowiązywać do 2022 roku. Jeśli negocjacje się załamią, ceny ropy mogą spaść, być może nawet do 40 dolarów za baryłkę, pisze portal E24.
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok