Biznes i gospodarka

Norges Bank zapowiedział podwyżkę stóp procentowych. Zmiany już jesienią

Monika Pianowska

22 czerwca 2021 09:00

Udostępnij
na Facebooku

Ekspansywna polityka pieniężna Norges Banku już wkrótce doczeka się kontynuacji. stock.adobe.com/licencja standardowa

Komitet ds. Polityki Pieniężnej i Stabilności Finansowej Norges Bank jednogłośnie zadecydował o utrzymaniu podstawowej stopy procentowej na niezmienionym poziomie, ale jeszcze tylko na okres wakacji, głosi komunikat prasowy Banku Centralnego Norwegii z 17 czerwca.
Jak bowiem zapowiedział cytowany w komunikacie szef Norges Banku Øystein Olsen, kluczowa stopa procentowa zostanie najprawdopodobniej podniesiona we wrześniu.
W związku z kryzysem wywołanym pandemią koronawirusa Bank Centralny Norwegii zdecydował się w marcu 2020 na obniżenie głównej stopy procentowej o 0,75 pkt procentowych, a następnie do zera procent.

W związku z kryzysem wywołanym pandemią koronawirusa Bank Centralny Norwegii zdecydował się w marcu 2020 na obniżenie głównej stopy procentowej o 0,75 pkt procentowych, a następnie do zera procent. Źródło: MN

Gospodarka idzie w dobrym kierunku

Chociaż nadal istnieje niepewność co do dalszego przebiegu pandemii, a bezrobocie mimo spadku utrzymuje się na wysokim poziomie, tempo szczepień w kraju fiordów wzrosło wiosną, a gospodarka ożywia się nawet szybciej niż szacowano. W przywróceniu optymalnego stopnia produkcji, zatrudnienia i inflacji przyczyniają się właśnie niskie stopy procentowe, jednak zbyt długie ich utrzymanie niesie za sobą ryzyko narastania nierównowag finansowych, pisze Norweski Bank Centralny.
W ocenie Komitetu ekspansywna polityka pieniężna Norges Banku już wkrótce doczeka się kontynuacji i zasadne będzie ponowne podniesienie głównej stopy procentowej z obecnego poziomu, czyli rekordowego zera procent. Będzie ona stopniowo wzrastać od jesieni.
Przypomnijmy: w związku z kryzysem wywołanym pandemią koronawirusa Bank Centralny Norwegii zdecydował się w marcu 2020 na obniżenie głównej stopy procentowej o 0,75 pkt procentowych, wskutek czego jej poziom wynosił 0,25 proc. W maju natomiast Norges Bank postanowił obniżyć ją do zera procent, co stanowiło rekordowo niski poziom. Taki stan utrzymuje się do dziś.
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram