Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

5
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Aktualności

Gminy wprowadzają zakaz korzystania ze zniczy z metalowymi osłonkami

Emil Bogumił

02 lipca 2020 09:39

Udostępnij
na Facebooku
Gminy wprowadzają zakaz korzystania ze zniczy z metalowymi osłonkami

Metalowe pokrywki zalegają na polach uprawnych i mogą doprowadzić do śmierci zwierząt hodowlanych. Fot. Pixabay

Władze niektórych norweskich gmin wprowadziły zakaz używania na cmentarzach zniczy, których pokrywki są metalowe. Najczęściej srebrne lub złote wykończenia są atrakcyjne dla ptaków. Zwierzęta chwytają je i roznoszą po okolicy.
Zakaz został wprowadzony w gminach Sel oraz Bodø. Problem pokrywek był szczególnie kłopotliwy dla rolników oraz służb sprzątających. – W ostatnich latach, każdej zimy i wiosny podnosiłem 50 wieczek od zniczy pogrzebowych. Zaśmiecały one ziemię uprawną, która graniczyła z lokalną parafią w Heidal – stwierdził jeden z rolników, Per Heringstad w rozmowie z Nationen.no. Zwraca uwagę, że wieczka roznosiły ptaki. Jak dodał, to normalne, że zwierzęta interesują się świecącymi przedmiotami.

Znicze doprowadzają do śmierci zwierząt hodowlanych?

W sprawie głos zabrał również Egil Bergdølmo, zajmujący się kościołem Jorunna Elvestada w Sel. – Szczególnie problematyczne są małe świeczki przykryte metalową końcówką. Ptaki zrzucają je dziobem i roznoszą na pola otaczające kościół. Podczas zbierania plonów i koszenia mogą zostać one pocięte na drobniejsze kawałki metalu i wylądować w paszy. Taka sytuacja może doprowadzić do śmierci zwierząt hodowlanych – zauważył Bergdølmo.
W ślad za gminą mogą pójść kolejne miejscowości.
W ślad za gminą mogą pójść kolejne miejscowości. Fot. Pixabay
W gminie Sel, od czerwca 2020 roku, obowiązuje całkowity zakaz używania zniczy z metalową pokrywką. Jak informuje Bergdølmo, podobny zakaz funkcjonuje również w Bodø.
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok