Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

Aktualności

Gminy mają być gotowe na przyjęcie nowych uchodźców: nawet 70 tysięcy osób w dwa lata

Emil Bogumił

03 grudnia 2022 08:30

Udostępnij
na Facebooku
Gminy mają być gotowe na przyjęcie nowych uchodźców: nawet 70 tysięcy osób w dwa lata

Na zdjęciu: premier Jonas Gahr Støre w jednej ze szkół, w której uczą się dzieci uchodźcze. Fot. Kaja Schill Godager/Statsministerens kontor (Flickr.com, CC BY-NC 2.0)

Norweski rząd spodziewa się napływu kolejnych uchodźców z Ukrainy. Premier wystosował apel do gmin. Prosi samorządy o przygotowanie kolejnych 35 tys. miejsc dla uciekających przed wojną.
Za zakwaterowanie uchodźców w Norwegii odpowiada Urząd ds. Integracji i Różnorodności (IMDi). Instytucja zaapelowała do gmin za pośrednictwem Rady Ministrów. – Norweskim gminom udało się w rekordowym czasie przyjąć rekordową liczbę uchodźców – chwali samorządy premier Jonas Gahr Støre. – Jestem dumny i wdzięczny wszystkim, dzięki którym było to możliwe. [...]W przyszłości zrobimy podobnie. Wspólnie zapewnimy przybywającym uchodźcom bezpieczny i komfortowy pobyt w Norwegii – stwierdził Prezes Rady Ministrów na konferencji prasowej, która odbyła się 25 listopada. 

Rząd i IMDi zakładają, że napływ uchodźców do Norwegii utrzyma się w 2023 roku. Podobnie jak w trakcie ostatnich dziewięciu miesięcy, większość stanowić będą uciekający przed wojną trwającą w Ukrainie. Urząd ds. Integracji i Różnorodności twierdzi, że w ciągu nadchodzącego roku w kraju fiordów znajdzie schronienie co najmniej 35 tys. osób. O przyjęcie takiej liczby migrantów poproszono gminy.

Wśród uchodźców głównie Ukraińcy

W 2022 roku, do 25 listopada w Norwegii osiedliło się lub poprosiło o zakwaterowanie około 32 tys. uchodźców. Grupę zdominowali Ukraińcy, którzy przybywając do kraju fiordów, objęci są tymczasową ochroną zbiorową. IMDi i rząd zakładają, że większość z nich pozostanie w Norwegii również w 2023 roku. – Jestem pod wielkim wrażeniem wysiłku gmin, okręgów i Urzędu ds. Integracji. To elementy kluczowe dla naszego sukcesu. Zachęcam, by wszyscy podejmowali podobne działania również w przyszłym roku – stwierdziła w piątek minister pracy i integracji Marte Mjøs Persen.
Najwięcej uchodźców osiedliło się w Viken i Vestland.

Najwięcej uchodźców osiedliło się w Viken i Vestland. Fot. stock.adobe.com/standardowa/ oleksandr

Jak wynika z danych IMDi, do 25 listopada osiedlono w Norwegii 27 247 uchodźców. Kolejnych 4 206 otrzymało pozytywną odpowiedź gminy i oczekuje na zakwaterowanie. Wnioski ponad 1400 osób nie zostały jeszcze rozpatrzone.

Źródła: IMDi, Kancelaria Prezesa Rady Ministrów
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok