Spiesz się, zostało tylko:

9
DNI

Ostatnia szansa na rozliczenie podatku!

Odzyskaj podatek

Aktualności

Gmina wprowadza twardy lockdown. 2 osoby zmarły na brytyjską mutację covid-19

Natalia Szitenhelm

22 stycznia 2021 13:38

Udostępnij
na Facebooku

Władze Nordre Follo natychmiastowo reagują na pojawienie się brytyjskiej mutacji. /zdjęcie ilustracyjne stock.adobe.com/standardowa/Andrea

Władze Nordre Follo (Viken) 22 stycznia poinformowały o wykryciu na terenie gminy przypadków zakażenia brytyjską odmianą koronawirusa. Zakażone osoby - mieszkańcy domu opieki - zmarły. Gmina nie zna źródła powstania lokalnego ogniska infekcji, więc do środy wprowadza twardy lockdown.
Reklama
W komunikacie prasowym władze informują, że zmarli mieli ponad 90 lat i mieszkali w jednym z domów opieki. Władze nie znają źródła zakażenia, podejrzewają jednak, że może mieć ono związek z ogniskiem infekcji w przedszkolu w Tussestien, gdzie u pięciu osób wykryto koronawirusa. Dlatego gmina zdecydowała o zamknięciu przedszkola, a wszyscy jego podopieczni i pracownicy mogą dziś poddać się testowi na obecność wirusa SARS-CoV-2.

Zamknięcie społeczne do środy

Gmina, po konsultacjach z Instytutem Zdrowia Publicznego (FHI) i Urzędem ds. Zdrowia (Helsedirektoratet) wprowadziła lockdown:

- przedszkola i szkoły będą zamknięte 
- wszystkie sklepy z wyjątkiem sklepów spożywczych, aptek, stacji benzynowych zostaną zamknięte
- mieszkańcy nie powinni opuszczać gminy, władze odradzają także wszelkie odwiedziny, spotkania itp. - baseny, sale gimnstyczne zostają zamknięte
- odwołuje się treningi w pomieszczeniach, władze zalecają, by nie organizować także tych plenerowych.

- Nie wolno nam opuszczać gminy. To bardzo ważne. Każdy, kto planował wyjazdy do innych gmin, nie może odbyć tej podróży. Silnie to rekomendujemy - powiedziała podczas dzisiejszej konferencji prasowej naczelna lekarz w gminie, Kerstin Johnsen Myhrvold.

To pierwszy przypadek w Norwegii, kiedy zmutowany wirus został wykryty w lokalnych ogniskach bez znanej drogi zakażenia, informuje gmina w komunikacie.

Zagrożenie dla Oslo?

Nordre Follo znajduje się niedaleko Oslo. Gmina liczy ok 60 tys. mieszkańców. W styczniu odnotowano ponad 240 przypadków zakażenia koronawirusem.
Władze zamykają gminę, bowiem wielu mieszkańców dojeżdża do Oslo do pracy. Istnieje więc duże ryzyko transmisji brytyjskiej mutacji. - Oznacza to, że sytuacja w Nordre Follo może wpłynąć na obostrzenia w sąsiednich gminach - powiedział Espen Rostrup Nakstad, zastępca dyrektora Urzędu ds. Zdrowia podczas dzisiejszej konferencji prasowej nt. sytuacji w gminie.
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram