Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

Aktualności

Freya pozostanie w Oslo na zawsze. Szkielet morsicy trafi do muzeum

Emil Bogumił

24 sierpnia 2022 17:25

Udostępnij
na Facebooku
1
Freya pozostanie w Oslo na zawsze. Szkielet morsicy trafi do muzeum

Freya, na przełomie lipca i sierpnia, stała się niechcianą atrakcją turystyczną. Fot. materiały prasowe Instytutu Weterynarii

Instytut Weterynarii wyjaśnił, co stanie się ze zwłokami Freyi. Szkielet morsicy, którą uśpiono w wyniku nieodpowiedniego zachowania turystów, będzie elementem zbiorów Muzeum Historii Naturalnej w Oslo. Pozostałości zwierzęcia zostaną wykorzystane do dalszych badań.
Zwłoki Freyi dostarczono 14 sierpnia – w dzień uśpienia – do badaczy Instytutu Weterynarii. Lekarze przeprowadzają na niej autopsję. – Otrzymaliśmy okazję rozwoju dalszych badań nad morsami. Cieszymy się, że możemy przyczynić się do zwiększenia wiedzy na temat tego gatunku zwierząt – komentuje Knut Madslien, przedstawiciel Instytutu. Przekazanie szkieletu na potrzeby Muzeum Historii Naturalnej jest uznawane za szczególny przypadek. W większości spraw szczątki, po przeprowadzonej autopsji, podlegają utylizacji.

– Ustaliliśmy, że nasze działania pozwolą na dalsze wykorzystywanie szkieletu. Freya nie trafiła do nas z podejrzeniem choroby ani nie miała kontaktu z innymi zwierzętami, od których mogłaby się zakazić – informuje Knut Madslien.

Kulisy niepopularnej decyzji

Eutanazji morsicy 14 sierpnia dokonali przedstawiciele Urzędu ds. Rybołówstwa. Mieszkająca na co dzień w Oslofiordzie Freya miała być zagrożeniem dla ludzi, którzy podchodzili do niej zbyt blisko. – Doszliśmy do wniosku, że życie i zdrowie ludzi może być zagrożone – komentował szef Urzędu Frank Bakke-Jensen. Zwierzę zaobserwowano po raz pierwszy na przełomie lipca i sierpnia. Pomimo apeli, mieszkańcy i turyści tłoczyli się przy morsicy, by zrobić jej zdjęcie.
Zanim zdecydowano się na eutanazję, rozważano wszelkie inne możliwe środki, informują służby weterynaryjne.

Zanim zdecydowano się na eutanazję, rozważano wszelkie inne możliwe środki, informują służby weterynaryjne. /zdjęcie poglądowe; stock.adobe.com/standardowa/Rixie

Po zakończeniu badań w Instytucie Weterynarii, które trwają około 14 dni, szkielet Freyi trafi do Muzeum Historii Naturalnej w Oslo. Będzie wykorzystywany do dalszych prac naukowych. Pozostałości morsicy dołączą do kolekcji 35 tys. gatunków zwierząt, która dostępna jest w stolicy Norwegii.

Źródło: Instytut Weterynarii, MojaNorwegia.pl
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Rafik71

24-08-2022 19:15

Az dziwne ze w krajach ...innych niz Norwegia nie wymordowano rekinow ....przeciez stanowia zagrozenie .......a moze lwy ? kobry ? .......no dobra ...na Norweskiej ziemi powinno sie zabic wszystkie zmije ....przeciez stanowia zagrozenie ...a moze na Svalbardzie biale misie ?? Tam nie stanowia zagrozenia ??

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok