Na zdjęciu (od lewej): dyrektorka FHI Camilla Stoltenberg oraz minister zdrowia Bent Høie.
/zdjęcie poglądowe, Fot. Eirin Larsen, SMK
Norwegię może nawiedzić kolejna fala zakażeń koronawirusem, informuje Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego (FHI). Instytucja dodaje, że pełne otwarcie kraju we wrześniu może przynieść niepożądane skutki. Decyzję o likwidacji wszystkich obostrzeń proponuje uzależnić od szczepień w młodszych grupach wiekowych.
Norwegię może dotknąć nowa fala zakażeń na przełomie jesieni i zimy, informuje FHI. Instytut zwraca uwagę, że problemy mogą pojawić się pomimo wysokich wskaźników pełnego zaszczepienia mieszkańców kraju fiordów. – Przyrost nowych przypadków może być zauważalny pomimo zaszczepienia 90 proc. osób powyżej 16 roku życia – czytamy w raporcie opublikowanym w ostatnich dniach sierpnia. Jak zwraca uwagę instytucja, infekcje zauważalne są wśród młodszych grup wiekowych i związane z powrotem dzieci i młodzieży do szkół. W związku z tym, ponowne otwarcie Norwegii powinno nastąpić po zaszczepieniu osób w wieku 12-15 lat.
Niepewność pozostanie na dłużej
Jak zwracają uwagę przedstawiciele norweskiej służby zdrowia, przygotowywanie planów pełnego otwarcia jest utrudnione, ponieważ opiera się na założeniach, które nie zawsze mogą zostać spełnione. – Nadal występowała będzie grupa niezaszczepionych osób. Taka sytuacja będzie się utrzymywać, dopóki nie zostanie zatwierdzony preparat dla dzieci poniżej 12 roku życia. Ponadto, nie będziemy w stanie zaszczepić 100 proc. populacji. Zawsze znajdą się niezaszczepione osoby, w każdej grupie wiekowej – przyznał w rozmowie z Dagbladet Geir Bukholm, zajmujący się w FHI kwestią monitorowania pandemii.
Liczba w pełni zaszczepionych dorosłych mieszkańców Norwegii przekroczyła 80 proc.
Fot. stock.adobe.com/licencja standardowa
Jak zwracają uwagę przedstawiciele FHI, pewność skutecznego działania szczepionki można osiągnąć przy pełnym zaszczepieniu 85-90 proc. populacji. Zawsze występować będą grupy, które pozostaną narażone na zakażenie. Dotyczy to nie tylko COVID-19, ale także innych chorób. – Oprócz nowych wariantów koronawirusa, w społeczeństwie obecne będą znane już mutacje, jak wariant delta. Liczba osób zakażonych zostanie jednak ograniczona przez uzyskanie dobrej odporności. [...] Dlatego nie patrzymy na wskaźniki i chcemy, by jak największa liczba osób została zaszczepiona – stwierdziła w rozmowie z Dagbladet Camilla Stoltenberg, kierująca FHI.
W ostatnich tygodniach w Norwegii obserwowana jest tendencja wzrostowa zakażeń koronawirusem. Do 10 września odnotowano 173 348 nowych przypadków infekcji. Zmarło 827 osób z COVID-19. W porównaniu z poprzednimi falami infekcji ograniczona została liczba pacjentów w szpitalach. Na oddziałach intensywnej terapii przebywa mniej niż 40 osób.
Reklama
11-09-2021 13:54
4
0
Zgłoś
11-09-2021 13:07
0
0
Zgłoś
11-09-2021 08:53
0
-2
Zgłoś