Aktualności

Europol ostrzega: epidemia koronawirusa może zmobilizować terrorystów

Agnieszka Wiśniewska

16 lipca 2020 16:35

Udostępnij
na Facebooku

W tym samym czasie, kiedy agencja UE przedstawiła dane dotyczące walki z terroryzmem, norweski rząd przedłożył Stortingowi raport dotyczący lokalnej policji. MN

Pod koniec czerwca Europol opublikował raport dotyczący sytuacji i tendencji w zakresie terroryzmu w UE (Te-Sat) za 2019 rok. Chociaż liczba ataków terrorystycznych w zeszłym roku spadła o 10 w stosunku do roku 2018, zagrożenie wciąż jest realne. Z raportu wynika, że chociaż ataków terrorystycznych było w ubiegłym roku mniej, epidemia koronawirusa mogła zmobilizować najbardziej niebezpieczne grupy.
– W pierwszych miesiącach 2020 r. środki mające na celu zwalczanie rozprzestrzeniania się covid-19 mogły zaostrzyć niektóre trendy, biorąc pod uwagę gospodarcze i społeczne konsekwencje pandemii na całym świecie – podała w oświadczeniu Catherine De Bolle, dyrektor Europolu.

Jak donosi raport, Państwo Islamskie zeszło do podziemia, ale wciąż utrzymuje kontakt ze swoją globalną siecią i może przygotowywać się do ataku.

Europol to agencja rządowa wspierająca organy ścigania krajów członkowskich Unii Europejskiej i jej partnerów w zwalczaniu poważnej przestępczości międzynarodowej i terroryzmu.

Również zdaniem PST (Politiets sikkerhetstjeneste, Służba Bezpieczeństwa Policji) największym zagrożeniem dla Norwegii mogą być skrajni islamiści. Mimo to poziom zagrożenia terrorystycznego w kraju fiordów jest umiarkowany (to 3 poziom w skali do 5). 

Podobny poziom bezpieczeństwa odczuwa norweskie społeczeństwo. Aż czterech na pięciu Norwegów przyznało, że darzy policję bardzo dużym zaufaniem.
Etno-nacjonaliści i separatyści wciąż stanowią największe zagrożenie.
Etno-nacjonaliści i separatyści wciąż stanowią największe zagrożenie. Screenshot european_union_terrorism_situation_and_trend_report_te-sat_2020_0.pdf

2019 w liczbach

W 2019 roku 13 państw członkowskich UE zgłosiło łącznie 119 udaremnionych, zakończonych niepowodzeniem i zakończonych ataków terrorystycznych. W 2018 roku było 129 takich zdarzeń.1 004 osoby aresztowano pod zarzutem przestępstw związanych z terroryzmem w 19 państwach członkowskich UE, przy czym najwięcej odnotowano w Belgii, Francji, Włoszech, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii.
Twitt Europolu o raporcie dotyczącym sytuacji i tendencji w dziedzinie terroryzmu w UE w 2019 roku.
W sumie w wyniku ataku terrorystycznego w 2019 roku zginęło dziesięć osób, a 27 osób zostało rannych.

Z raportu wynika, że ​​liczba ataków terrorystycznych lub prób takich ataków wzrosła, zarówno ze strony prawicowych, jak i lewicowych ekstremistów, natomiast terror ze strony dżihadystów i separatystów nieco się zmniejszył.
Dane statystyczne dotyczące ataków terrorystycznych w 2019 r. W UE zgłoszone Europolowi przez państwa członkowskie UE.
Dane statystyczne dotyczące ataków terrorystycznych w 2019 r. W UE zgłoszone Europolowi przez państwa członkowskie UE. Screenshot european_union_terrorism_situation_and_trend_report_te-sat_2020_0.pdf

Inspiracja

Jak podaje raport, część zeszłorocznych ataków była inspirowana. Przykładem może być udaremniony zamach w Polsce z 10 listopada. Dwóch mężczyzn w wieku 38 i 48 lat zostało aresztowanych w Warszawie z podejrzeniem o planowanie ataku na muzułmanów. Według Europolu Polaków zainspirowali sprawcy zamachów w Norwegii w 2011 roku i w Christchurch w 2019.
Zamachy na meczety w Christchurch (Nowa Zelandia) odbił się echem również w Norwegii. Pod wpływem tego wydarzenia pięć miesięcy później Norweg Philip Manshaus zabił swoją przyrodnią siostrę i zaatakował meczet w Bærum.

Tymczasem w Norwegii

Jak podaje PST, prawdopodobieństwo ataku terrorystycznego w Norwegii jest średnie. Największe niebezpieczeństwo może czekać kraj fiordów ze strony prawicowych ekstremistów i skrajnych islamistów. Z informacji prasowej podanej 19 czerwca wynika, że właśnie te grupy mogą zaatakować Norwegię w ciągu najbliższych 18 miesięcy.

Jednym z powodów ataku może być akt zemsty za pogwałcenie islamu. Islamscy ekstremiści mogą zaatakować wiece lub symboliczne cele takie jak kościoły, synagogi budynki użyteczności publicznej. Jednocześnie istnieje niewielkie prawdopodobieństwo, że ataki będą skierowane w stronę urzędników państwowych.

Zagrożenie atakiem terrorystycznym ze strony ekstremistycznej lewicy PST uważa za mało prawdopodobne.
Norwegia jest krajem partnerskim Europolu. W tym samym czasie, kiedy agencja UE przedstawiła dane dotyczące walki z terroryzmem, norweski rząd przedłożył Stortingowi raport dotyczący lokalnej policji. Wynika z niego, że żadna inna agencja publiczna nie odnotowała tak dużego wzrostu liczby pracowników. Od 2013 roku zatrudnienie wzrosło o 2800 nowych osób. Spośród nich 1650 przeszło szkolenie policyjne, a 1500 osób zostało zatrudnionych w okręgach policyjnych. W raporcie podano także, że czterech na pięciu Norwegów przyznało, że darzy policję bardzo dużym zaufaniem.
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram