W kolejkach do kontroli paszportowej trzeba będzie postać około dwóch godzin.
stock.adobe.com/licencja standardowa
Organizacja zrzeszająca pracowników urzędów i branży edukacyjnej Unio 3 czerwca wzmożyła strajk. Będzie to miało wpływ między innymi na kontrolę graniczną na lotniskach Gardermoen i Flesland oraz m.in. na policję oraz uniwersytety i uczelnie w całym kraju.
W poniedziałek do protestu dołącza kolejnych 1736 członków Unio, a łącznie strajkować będzie już ponad 3300 pracowników. Ponad 600 z nich pracuje na uniwersytetach w Oslo, Bergen, Stavanger i południowo-wschodniej Norwegii.
Przed eskalacją informowano, że wiele spraw karnych toczących się w sądzie rejonowym w Oslo trzeba będzie odroczyć, a policja kryminalna (Kripos) zaznaczyła konsekwencje operacyjne dla codziennej działalności.
Problemy z dokumentami
Wschodni Okręg Policji stwierdza, że podróżujący na lotnisku w Oslo muszą spodziewać się znacznych kolejek do kontroli granicznej, zarówno przy przylocie, jak i odlocie. Odprawa może zająć nawet dwie-trzy godziny. W porcie lotniczym Gardermoen będzie również bardzo ograniczona możliwość uzyskania paszportu tymczasowego.
Dodatkowo w zachodnim okręgu policyjnym przepustowość urzędu paszportowego w Fyllingsdalen zostanie zmniejszona o około 70 proc., a wizyty w sprawie np. wyrobienia dowodu osobistego mogą zostać anulowane. Policja twierdzi, że w przypadku odwołania wizyty interesanci zostaną powiadomieni SMS-em, a nową wizytę muszą umówić online. Klienci, którzy nie otrzymali wiadomości, zobowiązani są stawić się w ustalonym uprzednio terminie.
Eskalacja strajku oznacza również zaangażowanie w niego członków Instytutu Meteorologicznego w Oslo i Bergen. Wśród nich jest pięciu synoptyków telewizyjnych i radiowych.
Pracownicy rozpoczną strajk nie tylko w instytucjach rządowych.Źródło: zdjęcie poglądowe, fot. materiały prasowe Unio
Co z egzaminami?
Uniwersytet NTNU pisze na swojej stronie internetowej, że protest może oznaczać odwołanie zajęć oraz odwołanie lub przełożenie egzaminów. Osłabiona zostanie oferta Biblioteki Narodowej dla badaczy. Na uniwersytetach i w szkołach wyższych strajk będzie miał szczególny wpływ na kształcenie pielęgniarek.
Dla studentów Uniwersytetu w Stavanger (UiS) strajk oznacza między innymi przełożenie jedenastu egzaminów. Jak podaje UiS na swojej stronie internetowej, problem dotyczy ponad 250 z nich. Ponadto obrony prac licencjackich i magisterskich na ponad 70 kierunkach zmienią datę. Według uniwersytetu łącznie obejmie to około 1700-2500 kandydatów na absolwentów.
Unio twierdzi, że ich celem jest ponowne zaproszenie przedstawicieli państwa do stołu negocjacyjnego. Strajk zakończy się, kiedy zaakceptują oni przedłużenie układu zbiorowego, który związkowcy uzgodnili dwa lata temu. Obecnie wydaje się, że protest ma największy wpływ na zawody związane ze służbą zdrowia.
Źródła: Unio, NTB, NTNU, UiS, Meteorologene, Kripos, Politi
Reklama