Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

5
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Aktualności

Dziś siódma rocznica zamachów Breivika. Norwegia upamiętnia ofiary

Maja Zych

22 lipca 2018 08:00

Udostępnij
na Facebooku
1
Dziś siódma rocznica zamachów Breivika. Norwegia upamiętnia ofiary

Na wyspie zginęło 69 osób - najmłodsza z nich miała 14 lat. By Rødt nytt (utoya_250711) [CC BY-SA 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)], via Wikimedia Commons

W niedzielę 22 lipca mija siedem lat od zamachów terrorystycznych w centrum Oslo i na wyspie Utøya, które wstrząsnęły całym krajem. W związku z rocznicą w stolicy organizowane są obchody upamiętniające ofiary Andersa Breivika (obecnie Fjotolf Hansen). W uroczystościach będzie brać udział m.in. premier Erna Solberg, a jednym z najważniejszych punktów programu ma się stać odsłonięcie pamiątkowej tablicy na placu Johana Nygaardsvolda.
Zamachy z 2011 roku to najbardziej wstrząsający akt terroryzmu w historii współczesnej Norwegii, w którym życie straciło 77 osób – w większości młodzież. Mimo upływu czasu pamięć o tragicznych wydarzeniach jest wciąż żywa, nie tylko w kraju fiordów. Świadczą o tym m.in. działania edukacyjne i artystyczne związane z datą 22 lipca.

Uroczyste obchody

Obchody siódmej rocznicy zamachów organizowane są przez narodową grupę wsparcia ds. wydarzeń z 22 lipca (nasjonalstøttegruppeetter 22. juli-hendelsene) oraz Młodzieżową Ligę Partii Pracy (AUF). Rozpoczną się w godzinach porannych w kwartale rządowym (regjeringskvartalet) w centrum Oslo – tam odsłonięta zostanie długo wyczekiwana tablica upamiętniająca ofiary masakry. Po uroczystej mszy w kościele Oslo Domkirke zaplanowano uroczystości na wyspie Uøya, w których wezmą udział premier Erna Solberg, przedstawiciele rządu oraz osoby związane z tragicznymi wydarzeniami.

Dokładny plan obchodów dostępny jest na stronie rządowej.

Kontrowersje wokół pomnika

Oprócz corocznych obchodów w ramach uczczenia pamięci ofiar na wyspie Utøya ma też stanąć oficjalny pomnik. W 2014 roku w konkursie jednogłośnie wybrano projekt „Rana pamięci” Jonasa Dahlberga, wokół którego pojawiło się jednak wiele kontrowersji – część mieszkańców sprzeciwiła się budowie m.in. z powodu zbyt dużej ingerencji w przyrodę. Autor zamierzał bowiem wyciąć w skale szczelinę, która miała być raną symbolizującą cierpienie i stratę spowodowane zamachem. Ostatecznie projekt zostanie zastąpiony innym, mniej inwazyjnym pomysłem, który powinien być gotowy w przyszłym roku.

Centrum nauki o zamachach

W centrum miasta powstało także specjalne centrum nauki o wydarzeniach z 22 lipca 2011 roku (22 juli-senteret), które zajmuje się szerzeniem wiedzy i pamięci o zamachach. Na wszystkich odwiedzających czeka wystawa, na której obejrzeć można m.in. przejmujące zdjęcia z wydarzeń. Ponadto organizowane są wykłady i zajęcia dla szkół, które mają szerzyć wśród młodzieży wiedzę na temat traumatycznego ataku terrorystycznego na norweskie społeczeństwo i wartości.

Filmowe interpretacje wydarzeń

Norwegowie starają się upamiętnić bolesne wydarzenia także poprzez sztukę – w tym roku miała miejsce premiera pierwszego filmu fabularnego o zamachu Utøya 22. Produkcja, która po raz pierwszy pokazana została szerszej publiczności podczas festiwalu filmowego w Berlinie, zyskała w dużej mierze przychylne oceny wśród norweskiej prasy. Kontrowersje budzi jednak amerykańska produkcja o ataku sprzed siedmiu lat, do której zdjęcia rozpoczął Netflix. Wiele osób – w tym rodziny ofiar oraz ocalali z zamachu – sprzeciwiają się komercjalizacji tych traumatycznych wydarzeń oraz rozdrapywaniu wciąż świeżych ran. W stworzeniu filmu udział ma wziąć norweska pisarka Åsne Seierstad, autorka książki Jeden z nas. Opowieść o Norwegii, która opowiada o sprawcy masakry na wyspie Utøya i jego ofiarach.

Zginęło 77 osób

Zamachy w Norwegii miały miejsce 22 lipca 2011 roku. Pierwszy atak rozpoczął się w Oslo, gdzie przed budynkami rządowymi wybuchła bomba. W wyniku tego zamachu zginęło 8 osób. 

Drugi atak miał miejsce na wyspie Utøya, gdzie wskutek strzelaniny zginęło 69 młodych osób. Sprawcą obu ataków był Anders Breivik, który odsiaduje obecnie wyrok 21 lat pozbawienia wolności z możliwością nieograniczonego przedłużenia wyroku.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


XY YZ

24-07-2018 18:58

Problem polega na tym, że nie zgłębiono zbytnio jego powodów, którym była islamizacja jego własnego kraju oraz wszechobecny marksizm. Chłop miał rację, tylko trochę za ostro pojechał...

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok