Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

Aktualności

Dokręcą śrubę przed świętami: nowe obostrzenia w Norwegii

Emil Bogumił

13 grudnia 2021 20:50

Udostępnij
na Facebooku
6
Dokręcą śrubę przed świętami: nowe obostrzenia w Norwegii

Poniedziałkowa konferencja prasowa rozpoczęła się o 20:00. Fot. materiały prasowe SMK

Za nami kolejna konferencja prasowa poświęcona zaostrzeniu obostrzeń w Norwegii. Premier Jonas Gahr Støre przyznał, że zmiany wynikają z coraz trudniejszej sytuacji epidemicznej w kraju fiordów. – Rozprzestrzenianie się nowych zakażeń jest zbyt duże – skomentował ostatnie tygodnie.
Na konferencji prasowej, która odbyła się 13 grudnia, obecni byli premier Jonas Gahr Støre, minister zdrowia Ingvild Kjerkol, dyrektorka Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego (FHI) Camilla Stoltenberg oraz dyrektor Urzędu ds. Zdrowia Bjørn Guldvog. Przedstawione środki obowiązywać będą od 15 grudnia przez minimum cztery tygodnie.

Godzinę przed spotkaniem premiera z mediami Urząd ds. Zdrowia oraz Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego wydały rekomendację dotyczącą wprowadzenia zakazu sprzedaży alkoholu w całym kraju. Przedstawiciele służby zdrowia przyznali, że środek będzie miał duży wpływ na ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa. Rząd przyjął zalecenie i postanowił zamknąć wszystkie bary w kraju oraz ograniczyć dystrybucję alkoholu na organizowanych w przyszłości wydarzeniach. Ograniczenia dotkną także pozostałych sfer życia towarzyskiego i publicznego:

1. Poza członkami gospodarstwa domowego liczba gości przyjmowanych w domu nie powinna przekroczyć 10. Limit wzrasta do 20 w okresie Bożego Narodzenia oraz Nowego Roku. Pomiędzy uczestnikami spotkania powinien zostać zachowany metr odległości.
2. W każdej sytuacji należy zachować minimum metr odległości od osób, które nie są członkami naszego gospodarstwa domowego. Jeśli reguła nie jest możliwa do spełnienia, obowiązkowe jest zakrywanie ust i nosa lub wprowadzenie innych elementów oddzielających, np. przegród.
3. W spotkaniach prywatnych w miejscach publicznych lub lokalach wynajmowanych może uczestniczyć maksymalnie 20 osób.
4. W nabożeństwach żałobnych i pogrzebach może uczestniczyć maksymalnie 50 osób.
5. W wydarzeniach publicznych organizowanych na zewnątrz może uczestniczyć do 100 osób, jeśli nie mają stałego miejsca. Kiedy zostanie zapełnione, liczba zaproszonych może zwiększyć się do trzech 200-osobowych grup.
6. Zachowanie minimum jednego metra odległości obowiązuje również w restauracjach. Lokale gastronomiczne zobowiązane są prowadzić rejestr gości, którzy zgodzą się przekazać odpowiednie dane.
7. Rząd rekomenduje przejście na organizowanie pracy zdalnej w firmach, w których warunek jest możliwy do spełnienia.

Szczegółowe informacje dotyczące nowych obostrzeń znajdują się w >>>komunikacie Rady Ministrów<<<.

Rygorystyczne zasady kwarantanny i priorytety w testowaniu

Rząd postanowił ujednolicić zasady kwarantanny w kraju i zlikwidować podział ze względu na podejrzenie zakażenia wariantem omikron lub inną mutacją koronawirusa. Domownicy i bliskie osoby osób zainfekowanych muszą udać się na obowiązkową kwarantannę. Zwolni z niej negatywny wynik testu wykonany po siedmiu dniach. Inne osoby, które miały kontakt z chorującym na COVID-19 mogą wykonać test trzeciego dnia od skierowania na kwarantannę.

Minister zdrowia Ingvild Kjerkol poinformowała, że Norwegia zakupiła 10 mln szybkich testów na COVID-19. Zostaną przekazane gminom, które otrzymały priorytet testowania m.in. osób pełniących tzw. krytyczne funkcje społeczne oraz pracowników służby zdrowia.

>>>Komunikat ministerstwa zdrowia poświęcony kwarantannie i priorytetom testowania<<<

Zmiany w edukacji i nauce

Rząd utrzymał w mocy zalecenie organizacji możliwie dużej ilości zajęć zdalnych w szkołach wyższych oraz zawodowych. Dostęp do kampusów powinni mieć w pierwszej kolejności studenci, którzy muszą uczęszczać na zajęcia laboratoryjne i warsztaty.

W przedszkolach, szkołach podstawowych, ponadpodstawowych i średnich ponownie wprowadzono podział tzw. sygnalizacji świetlnej. Żadne z wymienionych placówek nie będą funkcjonowały w trybie zielonym. Przedszkola i szkoły, do których uczęszczają najmłodsi uczniowie, od 16 grudnia organizują pracę w trybie żółtym. Oznacza to m.in. redukcję kontaktów między uczniami oraz izolowanie osób chorych. W pozostałych placówkach wprowadzono poziom czerwony, który wskazuje na m.in. ograniczenie liczby osób uczestniczących w zajęciach. Szczegółowe informacje dotyczące modelu sygnalizacji świetlnej dostępne są na stronie UDIR.

>>>Komunikat Rady Ministrów poświęcony sytuacji w szkołach i przedszkolach<<<

Kolejne zmiany w programie szczepień

Rada Ministrów postanowiła przyspieszyć postępy programu szczepień. Zmiany mają na celu umożliwienie szybszego przyjęcia trzeciej dawki szczepionki. Gminą pomogą w tym Norweskie Siły Zbrojne oraz farmaceuci. Według nowych planów rządu, wszyscy mieszkańcy Norwegii powyżej 45 roku życia powinni przyjąć tzw. dawkę odświeżającą do połowy stycznia 2022 roku. Priorytetowo mają być traktowani pracownicy oświaty, osoby powyżej 65 roku życia oraz młodsze, jeśli cierpią na choroby przewlekłe.

>>>Komunikat Rady Ministrów poświęcony szczepieniom pracowników oświaty<<<

Osoby przewlekle chore, personel medyczny oraz pracownicy oświaty mogą liczyć na skrócenie czasu oczekiwania na trzecią dawkę. Zamiast dotychczasowych pięciu miesięcy, okres skróci się do 4,5 miesiąca.

>>>Komunikat Rady Ministrów poświęcony zmianom w programie szczepień<<<
Do 13 grudnia odnotowano w Norwegii 317 880 przypadków zakażenia koronawirusem. W szpitalach przebywa 358 pacjentów z COVID-19, z czego 109 na oddziałach intensywnej terapii. 62 wymaga terapii pod respiratorem. Od początku pandemii w kraju fiordów zmarło 1136 osób zakażonych koronawirusem.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


marek dzieleńdziak

14-12-2021 12:10

Nie ma zakazu sprzedaż alkoholu tylko zakaz podawania w restauracjach

high octane

14-12-2021 08:29

Na zachodzie europy juz sie tyle samo zarabia co w No i do tego nie ma tych wszystkich cyrkow. Domy z litej cegly kosztuja 1/4 ceny tych drewnianych szop w No.

Marek1313

13-12-2021 22:03

A moze ten buc powie jak przy stole mam utrzymac 1 m dystans On Taki sam Jak i Pani Solberg my mamy tak robic a oni swoje
Moze juz czas skonczyc z tym cyrkiam i powiedziec ze chodzi o kase i musza nas troche wybic

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok