Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Aktualności

Rząd zaostrzy restrykcje? Norwegia z najwyższym wzrostem zakażeń w Europie

Emil Bogumił

13 grudnia 2021 10:24

Udostępnij
na Facebooku
Rząd zaostrzy restrykcje? Norwegia z najwyższym wzrostem zakażeń w Europie

O możliwości zaostrzenia obostrzeń poinformował Espen Nakstad (pierwszy z lewej). /zdjęcie poglądowe, Fot. Helse- og omsorgsdepartementet, Flickr.com (CC BY-ND 2.0)

Mieszkańcy kraju fiordów mogą spodziewać się zmiany obostrzeń jeszcze przed Bożym Narodzeniem, informuje zastępca dyrektora Urzędu ds. Zdrowia Espen Nakstad. Służba zdrowia może rekomendować zaostrzenie środków przeciwpandemicznych na podstawie ostatnich danych. W połowie grudnia 2021 roku w Norwegii obserwowany jest najwyższy wzrost zakażeń w skali Europy.
Reklama
– Jeśli wykluczymy małe terytoria, jak San Marino, Andorę i Wyspy Owcze, to Norwegia ma największy wzrost liczby zakażeń w Europie – podsumowują sytuację epidemiczną dziennikarze NRK. W okresie do 10 grudnia liczba zakażeń na 100 tys. mieszkańców w kraju fiordów wzrosła z 690 do 934. W żadnym innym państwie Europy nie zaobserwowano tak szybkiego wzrostu. 

12 grudnia w Norwegii hospitalizowano 331 pacjentów z COVID-19. To kolejny pandemiczny rekord odnotowany w kraju. Wcześniej, od szóstego do 10 grudnia, w kraju fiordów codziennie odnotowywano rekord zakażeń. Przekroczył ostatecznie 5400 przypadków. W ciągu ostatnich siedmiu dni rejestrowano średnio 4626 nowych przypadków koronawirusa dziennie. To wzrost o 1116 zakażeń w porównaniu z poprzednim analogicznym okresem.

Zaostrzenie obostrzeń jeszcze przed świętami?

Zastępca dyrektora Urzędu ds. Zdrowia, Espen Nakstad, gościł 13 grudnia rano na antenie NRK. Przyznał, że największy wzrost zakażeń widoczny jest głównie wśród młodych osób. Dodał też, że służba zdrowia planuje rekomendować zaostrzenie obostrzeń. – W przyszłości na pewno wprowadzimy poprawki. Rząd na bieżąco prosi o nowe zalecenia. Nie możemy pozwolić, by wariant omikron wpędził nas w jeszcze trudniejszą sytuację – podsumował Nakstad.
Od początku pandemii odnotowano w Norwegii 317 880 przypadków zakażenia koronawirusem.

Od początku pandemii odnotowano w Norwegii 317 880 przypadków zakażenia koronawirusem.Fot. Adobe Stock, licencja standardowa

Jak wynika z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego (FHI), największy wzrost przypadków COVID-19 zauważalny jest wśród dzieci. W drugim tygodniu grudnia odnotowano w Norwegii 26 271 zakażeń koronawirusem. Wskazuje to na ośmiokrotny wzrost od połowy października i 42-procentowy od początku miesiąca. Za 64 proc. nowych przypadków odpowiadają osoby poniżej 40 roku życia. Najwięcej nowych infekcji obserwuje się w grupie poniżej 12 roku życia, czyli wśród niezaszczepionych dzieci.
Gość
Wyślij
Facebook Messenger YouTube Instagram