Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Aktualności

Do Polski i Norwegii zbliżają się tropikalne upały. Temperatury mogą być najwyższe w historii

Emil Bogumił

04 czerwca 2023 08:20

Udostępnij
na Facebooku
5
Do Polski i Norwegii zbliżają się tropikalne upały. Temperatury mogą być najwyższe w historii

Na zdjęciu: Plaża Huk w Oslo. Fot. Ryan Hodnett, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Światowa Organizacja Meteorologiczna przewiduje, że do 2027 roku średnie globalne wartości temperatury na Ziemi wzrosną do rekordowych poziomów. Wszystko za sprawą zjawiska El Niño oraz przyspieszającego ocieplenia klimatu. Pierwsze efekty widoczne będą w trakcie najbliższych wakacji w Polsce i Norwegii.
– Przewidujemy, że średnie globalne temperatury będą nadal rosły, oddalając nas coraz bardziej od klimatu, do którego jesteśmy przyzwyczajeni – skomentował dr Leon Hermanson, jeden z autorów raportu ŚOM. Średnia globalna temperatura powietrza w 2022 roku była o około 1,15°C wyższa od średniej z lat 1850-1900. Synoptycy przewidują, że w najbliższych latach ten sam wskaźnik przekroczy 1,5°C. Z analizy wynika, że średnia globalna temperatura powietrza dla każdego roku w latach 2023-2027 będzie od 1,1°C do 1,8°C wyższa niż średnia z lat 1850-1900.

Efekty ocieplenia widoczne w Polsce i Norwegii

Polski Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy zwraca uwagę, że zmiany negatywnie wpłyną na polskie społeczeństwo. –  Zmiany te są poważne, a ich konsekwencje mogą być odczuwalne w najbliższych latach we wszystkich sferach naszego życia – skomentował prof. Mirosław Miętus, zastępca dyrektora IMGW-PIB. Efekty ocieplenia klimatu widoczne będą już w okresie od czerwca do sierpnia 2023 roku. Przez większość wakacji temperatury przekroczą znane dotychczas normy, wskazują prognozy długofalowe.
Temperatura pogody prognozowana dla Polski na czerwiec 2023.

Temperatura pogody prognozowana dla Polski na czerwiec 2023.Il. IMGW-PIB

Podobna sytuacja zauważalna będzie w Norwegii. Synoptycy przewidują, że historyczny rekord temperatur padnie nad fiordami w 2023 lub 2024 roku. – Temperatura powietrza na całym świecie wzrosła w ostatnich latach. Dlatego mamy obawy, że ​​rekord ciepła może zostać pobity w 2023 lub 2024 roku, kiedy El Niño jest w pełnym rozkwicie – tłumaczy na łamach TV2 Erik Kolstad, badacz klimatu w NORCE i Bjerknes Center.

El Niño jest zjawiskiem klimatycznym występującym cyklicznie na Oceanie Spokojnym, charakteryzującym się znacznymi odchyleniami od normalnych warunków atmosferycznych i oceanicznych. Powoduje napływ ciepłego powietrza do Europy. Jego przeciwieństwem jest La Niña. Pomimo występowania w ostatnich latach drugiego z nich, średnie globalne temperatury wzrosły.

Źródła: TV2, IMGW-PIB, MojaNorwegia.pl
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


czarnulka0710

05-06-2023 05:31

Ziemia doświadczyła bardziej ekstremalnych temperatur niż sądziliśmy......odsyłam do tego art. I wykresu

iksiński igrek

04-06-2023 22:27

[b]Myśliwy napisał
problem polega na tym że ludzie którzy ledwo gimnazjum skończyli teraz bawiąc sie swoim insta fb

Nie wiem ile wy macie lat.
Jednak gdy byłem w wieku gimnazjum to internetu i fb jeszcze nie było,ale jeśli było się ciekawym świata i dociekliwym to nie było problemu by znaleźć odpowiedź na nurtujące pytania. Więc wciskanie tego kitu może dać kiepski efekt.
Może lepiej poszukaj info jak ludzie w lata 70 i 80-tych żyli w takich aglomeracjach jak Tokio lub naszym Śląsku....może twoi rodzice pamiętają? Jakie problemy mają ich dzieci czy wnuki.
Skąd ten problem z płodnością człowieka....na przykład? Prawde mówiąc świat zwięrzęcy też to coraz bardziejdotyka.A może dzisiejsze stolice Meksyku,Brazyli i wielu innych multi miast,zwłaszcza tych z tzw. trzeciego świata. A może te wyspy śmieci i plastiku pływające po oceanach,czy też ścieki które nazywamy rzekami? A może i coś na temat Bałtyku znajdziesz....w który strach się zanurzyć.
My żyjemy tu i teraz, niby pięknym i blisko natury kraju. Tylko czy chcemy widzieć to co brzydkie i śmierdzi.Czy to to zmieni komfort naszego życia jeśli byśmy chcieli z tym walczyć?

Człowiek jest z natury wygodny i leniwy,także odpowiedzieć możęsz sobie sam.
Stare powiedzienie mówi że dobrze jest tylko tam gdzie nas nie ma i co oczy nie widzą to i sercu nie żal,a więc sumienie mamy czyste . AMEN !

Xx1

04-06-2023 19:17

Robak, robak to będzie w niedalekiej przyszłości pasza dla ciemnego ludu. Już jemy robaka w wielu produktach, wystarczy prześledzić skład. Powinno się aktywistki klimatyczne częstować robakami. To był by sprawdzian tego czy wierzą w to co robią. W P3 był wywiad z taką aktywistka, można na pewno w necie tego posłuchać.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok