Aktualności

Długie kolejki na przejściu granicznym w Svinesund. Policja poprosi o pomoc Gwardię Narodową

Natalia Szitenhelm-Smeja

18 czerwca 2021 09:19

Udostępnij
na Facebooku
8

Żeby zmniejszyć kolejki, rząd zdecydował, że niektóre grupy będą mogły przekroczyć granicę starym mostem. /zdjęcie ilustracyjne. stock.adobe.com/standardowa/Tereza

Na przejściu granicznym w Svinesund tworzą się ogromne kolejki, a czas oczekiwania na przekroczenie granicy wynosi nawet kilka godzin. Ostatnie zmiany w przepisach wjazdowych, m.in. zniesienie kwarantanny po pełnym zaszczepieniu, spowodowały, że tłumy wyruszyły po zakupy za szwedzką granicę. Policja informuje, że z powodu niedopełnienia formalności przez podróżnych musi poświęcać znacznie więcej czasu na kontrole, przez co tworzą się długie kolejki. Funkcjonariusze poproszą o pomoc Gwardię Narodową.
Reklama
Sytuacja na przejściu granicznym w Svinesund daleka jest od kolorowej. Tworzą się tam wielogodzinne kolejki podróżnych chcących przekroczyć szwedzko-norweską granicę.

Nie rejestrują się

Służby robią, co mogą, by kontrole odbywały się sprawnie, jednak fakt ten utrudniają sami przekraczający granicę, którzy bardzo często nie spełniają wymaganych formalności przed wyjazdem do Norwegii. Chodzi o rejestrację pobytu, której władze kraju fiordów wymagają od każdego przed wjazdem na teren państwa. W komunikacie z 16 czerwca policja informuje, że brak zarejestrowania się w systemie jest właśnie powodem, dla którego tworzą się wielogodzinne kolejki na granicy. - Ponieważ bardzo wielu podróżnych nie wypełniło wcześniej obowiązkowego formularza rejestracji, służby musiały poświęcić czas na pomoc przy rejestracji, zamiast przeprowadzać kontrolę graniczną. To znacznie przyczyniło się do tworzenia się długich kolejek - informuje policja. 

Wielu w pełni zaszczepionych jest zdania, że ​​nie muszą się rejestrować, ale to błąd. Wszyscy podróżni muszą wypełnić formularz - zaznacza Merete Beck, szefowa wydziału imigracyjnego we wschodnim okręgu policji.
Doszło do tego, że do Svinesund przyjechała szefowa resortu sprawiedliwości Monica Mæland, by ocenić wydolność służb granicznych, a także opracować rozwiązania usprawniające kontrole.

Przez stary most

17 czerwca Ministerstwo Sprawiedliwości opublikowało komunikat, w którym informuje, że osoby mieszkające w Szwecji i dojeżdżające w ciągu do pracy w Norwegii mogą przy przekraczaniu granicy korzystać ze starego mostu w Svinesund. - Zdecydowałam, że osoby dojeżdżające do pracy, które mieszkają w Szwecji, będą mogły korzystać ze starego mostu w Svinesund, kiedy będą dojeżdżać do Norwegii. Ułatwi to przekraczanie granicy osobom dojeżdżającym w ciągu dnia, a jednocześnie odciąży kontrolę graniczną na nowym moście w Svinesund - wyjaśnia minister sprawiedliwości. Mæland dodaje, że MSZ nadal zaleca wszystkim unikanie podróży, które nie są bezwzględnie konieczne. - Jeśli jednak podróżujesz, upewnij się, że masz przygotowaną całą dokumentację, zanim dotrzesz do granicy z Norwegią. Aby zmniejszyć kolejki, ważne jest, by każdy całą dokumentację do wglądu - podsumowuje szefowa resortu.

Osoby dojeżdżające do pracy w ciągu dnia muszą przedstawić dokumenty potwierdzające, że mieszkają w Szwecji lub Finlandii, potwierdzenie od norweskiego pracodawcy, że osoba dojeżdżająca do pracy w ciągu dnia, oraz zaświadczenie potwierdzające negatywny wynik testu na SARS-CoV-2 z ostatnich siedmiu dni przed przyjazdem do Norwegii. Test musi być wykonany w Norwegii, Szwecji lub Finlandii. ~Ministerstwo Sprawiedliwości

Rząd norweski przekazał ministerstwu sprawiedliwości środki na zatrudnienie kolejnych stu policjantów, którzy pomogą podczas kontroli. To jednak za mało, i - jak donosi TV2 - policja zwróci się do Gwardii Narodowej o pomoc w przeprowadzaniu kontroli.
Mosty - stary i nowy - na przejściu w Svinesund.

Mosty - stary i nowy - na przejściu w Svinesund. flickr.com/CC BY-NC 2.0/Vegard Krog Petersen

Nie wszystkie przejścia są otwarte

Policjanci przypominają, że zmiany zwalniające w pełni zaszczepionych z kwarantanny, nie oznaczają, że takie osoby mogą przekraczać granicę, korzystając z dowolnego przejścia. Nadal otwarte są wybrane przejścia graniczne, a ich spis znajduje się tu.

Chaos po zmianie przepisów

Od 11 czerwca od godziny 15, gdy w życie weszły nowe przepisy dot. zwolnień w pełni zaszczepionych osób z kwarantanny wjazdowej, na lotniskach i lądowych przejściach granicznych tworzą się ogromne kolejki. Avinor, spółka zarządzająca norweskimi portami lotniczymi, informuje, że w przypadku popularnych lotnisk, takich jak Oslo Gardermoen, kolejki do odprawy wynoszą nawet sześć godzin.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Onty_Ja_Gabriel_3.

25-07-2021 19:59

Cleo napisał:
Wczoraj tj. 24.07 przejechaliśmy w Svinesund bez żadnej kontroli, utworzył się kilku kilometrowy korek, więc myślę że to dlatego na 15 samochodów może do kontroli zatrzymywali 1 nam się udało przejechać bez okazywania nawet paszportu.
Możliwe iż jechaliście na Norskich tablicach, a te są sprawdzane przez kamery dlatego było tak jak napisaliście.

Cleo

25-07-2021 12:16

Wczoraj tj. 24.07 przejechaliśmy w Svinesund bez żadnej kontroli, utworzył się kilku kilometrowy korek, więc myślę że to dlatego na 15 samochodów może do kontroli zatrzymywali 1 nam się udało przejechać bez okazywania nawet paszportu.

Joanna Kuchnicka

19-06-2021 21:14

Gaunter napisał:
Czy ktoś się orientuje jak jest z przejazdem przez Szwecje do promu na granicy Svinesund? CZy trzeba mieć test albo czy da sie zrobic na granicy ten test czy musze u siebie zrobić w swoim miejscu zamieszkania i jaki termin przed planowanym przekroczeniem granicy .Jakies dokumenty , rejstracja ?Wyjazd planuje na 10 lipca
Sprawdzaj na bieżąco.

Gaunter

18-06-2021 17:43

Czy ktoś się orientuje jak jest z przejazdem przez Szwecje do promu na granicy Svinesund? CZy trzeba mieć test albo czy da sie zrobic na granicy ten test czy musze u siebie zrobić w swoim miejscu zamieszkania i jaki termin przed planowanym przekroczeniem granicy .Jakies dokumenty , rejstracja ?Wyjazd planuje na 10 lipca

Polkrzysiek JSJSJJS

18-06-2021 16:17

I jak zwykle jak ktoś coś źle napisze o Norwegi lub norwegach to MN ustawia tak że dajesz + wychodzi -. Co za cymbał to robi i po co ?

Tomasz Lenartowicz

18-06-2021 13:43

Przepisy są proste i oczywiste ale służba graniczna potrzebuje trochę czasu aby je przeczytać. A to powoduje kolejki. Pozostaje do wyjaśnienia czy kiedy służby graniczne zrozumieją treść obowiązujących przepisów będą jeszcze miały dość siły aby wykonywać dalsze obowiązki. Kolejka może się wydłużyć.
UDs globale reiseråd heves gradvis i to trinn og erstattes med landspesifikke reiseråd. Fra og med 5. juli heves reiserådet for EØS/Schengen/UK og for tredjeland som FHI vurderer som trygge. Reiserådet for øvrige land videreføres til første uken i august. Det gjøres da en ny vurdering av reiserådet. Kriteriene for vurdering av smittesituasjonen i land som grunnlag for krav om innreisekarantene endres med virkning fra 5. juli. Fra samme tidspunkt vurderes utvalgte øygrupper i Europa på regionalt nivå. Land oppført på EUs tredjelandsliste der det foreligger nødvendige og pålitelige data, vurderes ukentlig på samme måte som EØS/Schengen-land. Fortsatt innreise-restriksjoner, men unntak for utlendinger som kan dokumentere status som beskyttet eller fullvaksinert med EUs koronasertifikat og noen persongrupper i EØS området som har følgende relasjon til person bosatt i Norge: a) voksne barn og stebarn og foreldre og steforeldre til voksne barn/stebarn b) besteforeldre, stebesteforeldre, barnebarn, og stebarnebarn c) kjærester over 18 år og kjærestes mindreårige barn (søknad) Fra 5. juli skal unntakene også gjelde for utlendinger bosatt i land på EUs tredjelandsliste og som FHI anser som trygge. Det vil i tillegg være et krav at utlendingene fra tredje land er fullvaksinerte eller har gjennomgått covid-19. Avhengig av bl.a. smittesituasjonen og muligheten til å verifisere vaksinasjonsstatus vil det evt. kunne komme krav om karantene/karantehotell. Fortsette med søknadsbaserte ordninger for arbeidsreisende. Det innføres unntak for opphold på karantenehotell for reisende som har oppholdt seg innenfor EØS/Schengen/Storbritannia med 14 dagers insidens under 500/100 000 (mørkerødt) og som har egnet karantested. Reisende som har oppholdt seg i land utenfor EØS/Schengen/Storbritannia skal oppholde seg på karantenehotell frem til negativ PCR-test tatt tidligst etter 3 døgn. Dette vil også gjelde for personer som har oppholdt seg innenfor EØS/Schengen/Storbritannia dersom smittestatus i landet endres til mørkerødt. Land på EUs tredjelandsliste som FHI vurderer som trygge, likestilles med EU/Schengen/Storbritannia (er unntatt krav om karantene, test på grensen eller innreiseregistering) fra 5. juli.

Don!

18-06-2021 10:58

Kto skorzystał na pandemii -urzędasy i biurokracja. Pokazali "władze" suwerenowi a w zasadzie poddanym Królestwa.

Ze nek

18-06-2021 10:20

Mają co chcieli. Hahaha haaa dobrze tym rasistom.
Tu powinna być krótka piłka.
Albo zamykają się dla wszystkich albo całkowicie otwierają, jak to zrobiły inne państwa unii. Wyrywkowe kontrolę, ale granice otwarte dla wszystkich.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram