Aktualności

Deszczowe chmury nadciągają nad Norwegię. Rośnie zagrożenie lawinowe [ALERT POGODOWY]

Maja Zych

28 sierpnia 2019 11:50

Udostępnij
na Facebooku

W tym tygodniu lato może na dobre opuścić Norwegię, rozpoczynając deszczową jesień. pixabay.com / Pixabay License

Po fali upałów, która w ciągu ostatnich dni przeszła przez Europę, kraj fiordów czeka prawdziwe załamanie pogody. W środę 28 sierpnia nad większą część Norwegii nadejdą deszczowe chmury – meteorolodzy ostrzegają, że opady mogą być wyjątkowo silne, powodując spore utrudnienia dla mieszkańców. Konsekwencje zmiany pogody mogą w szczególności odczuć mieszkańcy Vestlandet – tam w ciągu najbliższej doby ma spaść nawet 100 mm deszczu z gradem.
Reklama
Silne opady mogą w wielu miejscach doprowadzić do lokalnych podtopień. W związku z prognozami znacznie wzrosło też zagrożenie lawinami.

Drugi poziom zagrożenia

Żółty poziom zagrożenia obowiązuje rejon Agder, Telemark, Vestfold, Østfold oraz Buskerud. Tam zapowiadane na środę opady mogą doprowadzić od podtopień oraz znacznie zwiększą wystąpienie osuwisk i lawin błotnych.

Gorzej sytuacja może wyglądać jednak w zachodniej części kraju – w Hordaland i Sogn og Fjordane poziom zagrożenia podniesiono do pomarańczowego. Już od środowego popołudnia do czwartkowego poranka może tam spać nawet 100 mm deszczu. Tak obfite opady w krótkim czasie mogą wywołać duże utrudnienia dla mieszkańców Vestlandet –  również tam przewiduje się, że mogą wystąpić lawiny i powodzie, prowadzące do zamknięcia niektórych dróg ze względu na trudne warunki do jazdy.

Pomarańczowy stopień zagrożenia silnymi opadami obowiązuje w Hordaland oraz Sogn og Fjordane od środy po południu do czwartku rano. Dla rejonu północnego Rogaland ogłoszono żółty stopień zagrożenia.

Przyjdzie ochłodzenie

Intensywne opady przyniosą też ze sobą znaczne ochłodzenie – od czwartku upalne temperatury będą wycofywać się na północny-wschód, aby następnie opuścić kraj fiordów. Mieszkańcy Norwegii nie powinni być jednak zaskoczeni – 30 kresek powyżej zera pod koniec sierpnia nie jest bowiem temperaturą, którą spotyka się w tym okresie. We wtorek 27 sierpnia został pobity historyczny rekord – termometry pokazały w Etne w Hordaland 30,4 °C, co jest najwyższą temperaturą, jaką kiedykolwiek odnotowano pod koniec lata w Norwegii.

Tak prezentuje się mapa temperatur na najbliższe dni:
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram