Karta podatkowa w Norwegii na 2023

Zamów
Reklama

Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Aktualności

Najwyższy stopień zagrożenia na górze Mannen. Mieszkańcy ewakuowani

Maja Zych

06 października 2017 11:32

Udostępnij
na Facebooku
1
Najwyższy stopień zagrożenia na górze Mannen. Mieszkańcy ewakuowani

To najsilniejsza aktywność góry jaką do tej pory zaobserwowano. By Ximonic (Simo Räsänen) (Own work) [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons

W środę 4 października Norweski Departament ds. Dróg Wodnych i Energetyki (NVE) ogłosił najwyższy stopień zagrożenia lawiną na górze Mannen w gminie Rauma. NVE chce teraz „bombardować” górę wodą, żeby przyśpieszyć osunięcie się skał.
Mieszkańcy pobliskich terenów zostali ewakuowani, a połączenie kolejowe linii Raumabane jest zawieszone.

Chcą wywołać lawinę

Powodem zwiększonej aktywności skalnej są silne opady, które nawiedziły region w ostatnich dniach. Po tym jak w czwartek okoliczni mieszkańcy zostali ewakuowani, NVE podjęło próby wywołania lawiny na własną rękę. „Bombardując” skały z armatek wodnych, chcą zwiększyć ich ruchy i przyśpieszyć osunięcie się części bloków skalnych, co ma zmniejszyć ryzyko na przyszłość dla mieszkańców. Na razie duże ilości wpompowanej wody spowodowały najsilniejszą zarejestrowaną aktywność góry, jednak nie wiadomo, kiedy można spodziewać się lawiny.

Monitorują ruchy skalne

Mannen to trzykilometrowa, niestabilna część pasma górskiego w zachodniej części Romsdalen w gminie Rauma. Okresowe pomiary w tym obszarze wykazały ruchy skalne na wysokości między 600 a 1200 m n.p.m. Ze względu na wzrastające zagrożenie lawiną skalną zainstalowane zostały tam kamery monitorujące sytuację oraz specjalistyczne urządzenia, które na bieżąco dokonują pomiarów. Obecnie NVE ogłosiło czerwony stopień zagrożenia na Mannen po raz czwarty – ostatni raz podobna sytuacja miała miejsce w 2016 roku.  Siłę bloków skalnych, które w każdym momencie mogą się oderwać od góry i spaść w dół doliny, przyrównuje się do sytuacji kiedy ze szczytu zjechałoby 12 000 ciężarówek wypełnionych kamieniami.
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram