Aktualności

Ciąg dalszy walki z bezrobociem: przedłużony okres permitteringu i wypłaty zasiłków

Emil Bogumił

13 maja 2020 10:42

Udostępnij
na Facebooku

Ostatnie zmiany dotyczyły przedłużenia okresu wypłat do czerwca. MN/K.Lukina

Ministerstwo Pracy i Spraw Społecznych zaproponowało przedłużenie rządowego programu wspierającego bezrobotnych. Osoby, które straciły pracę w wyniku panującego kryzysu, nie powinny martwić się wypłatą świadczeń oraz kończącym się okresem permitteringu.
Pomysł norweskiego rządu zaprezentował 12 maja Torbjørn Røe Isaksen, minister pracy i spraw społecznych. Poinformował, że Rada Ministrów chce wspomóc setki tysięcy Norwegów i cudzoziemców, którzy stracili pracę w wyniku epidemii koronawirusa. Okres permitteringu oraz wypłaty świadczeń dla bezrobotnych ma zostać przedłużony do października. Dotychczas maksymalny czas zwolnienia wynosił 26 tygodni w okresie 18 miesięcy. Do listopada z obowiązku płacowego zwolnieni zostaną pracodawcy. Działania znalazły odzwierciedlenie w projekcie nowego budżetu państwa na 2020 rok.

Rekordowe zwolnienia i bezrobocie

Od 12 marca, kiedy rozpoczęto wprowadzanie środków ograniczających rozprzestrzenianie się koronawirusa, NAV otrzymał 433 900 wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. Spośród nich, 378 800 podań związanych jest z przejściem na permittering. Przez cały 2019 rok, urząd otrzymał 160 500 tego typu wniosków.

– Pracownicy nadal będą mogli otrzymywać zasiłek dla bezrobotnych, nawet jeśli pierwotny maksymalny okres 26 tygodni został wyczerpany. W związku z tym, firmy nie otrzymają rachunku za okres zwolnienia do listopada. [...] Trudno jest teraz wrócić do pracy. Potrzebujemy również więcej czasu na przemyślenie, jakie działania podejmiemy w dłuższej perspektywie. Niewiele wiemy o tym, jak w przyszłości będzie wyglądał rynek pracy i norweska gospodarka – skomentował sprawę Torbjørn Røe Isaksen, minister pracy i spraw społecznych.
Największe problemy spotkały pracowników branży turystycznej oraz gastronomicznej.
Największe problemy spotkały pracowników branży turystycznej oraz gastronomicznej. Źródło: fotolia.com
Organizacje pracodawców oraz związki zawodowe pozytywnie oceniają nową propozycję rządu. Pojawiają się jednak głosy, że obecne działania mogą być niewystarczające. Część polityków uważa, że okres permitteringu oraz wypłaty zasiłków należy przedłużyć do 52 tygodni.
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram