Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

Aktualności

Chcesz wypożyczyć hulajnogę elektryczną? Będziesz musiał wykonać test trzeźwości

Emil Bogumił

13 września 2020 08:00

Udostępnij
na Facebooku
Chcesz wypożyczyć hulajnogę elektryczną? Będziesz musiał wykonać test trzeźwości

Hulajnogi elektryczne stają się coraz większym problemem w wielu europejskich miastach. Fot. Voi, materiały prasowe

Jak wynika z danych opublikowanych przez pogotowie ratunkowe w Oslo, 40 proc. obrażeń odniesionych podczas korzystania z elektrycznych hulajnóg wynika z użytkowania ich pod wpływem środków odurzających. Voi, najpopularniejszy operator urządzeń w Oslo, chce temu zaradzić. Osoby, które będą chciały z nich skorzystać w weekendową noc, będą musiały zrobić specjalny test reakcji.
Test reakcji będzie specjalną grą w aplikacji, która zbada czas reakcji użytkownika. Na tej podstawie zostanie podjęta decyzja, czy dana osoba znajduje się pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających. – Nie jest wskazane, aby ludzie jeździli na hulajnogach elektrycznych pod wpływem środków odurzających. Podnoszenie świadomości jest potrzebne i wierzymy, że technologia może w tym pomóc. Test reakcji będzie pierwszym krokiem, zobaczymy jaki efekt przyniesie – skomentowała Christina Moe Gjerde, szefowa Voi.

Ministerstwo Transportu pracuje nad regulacjami

Jak informują władze Oslo, tego lata zwiększyła się liczba rannych, którzy odnieśli obrażenia w wyniku korzystania z hulajnóg elektrycznych. Gmina zwróciła się do twórców aplikacji, by wyłączyli urządzenia z użytku w godzinach od 22 do 7. Właśnie w tym czasie dochodzi do największej liczby wypadków. Przedstawiciele Voi nie odpowiedzieli na wniosek. W rozmowie z Aftenposten przyznali, że raczej nie wprowadzą tej regulacji, bo karałaby również osoby odpowiedzialne, które wiedzą jak korzystać z hulajnóg. Nad specjalnymi przepisami pracuje Ministerstwo Transportu. Korzystanie z urządzeń ma zostać uregulowane prawnie.

Przedstawiciele Voi oczekują, że wprowadzenie testów reakcji przyniesie natychmiastowy skutek. Zwracają też uwagę, że ich działania przyczynią się do poprawy bezpieczeństwa wśród osób od 16. do 26 roku życia. To w tej grupie znajduje się najwięcej użytkowników hulajnóg elektrycznych.
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok