Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Chcą wycofać zasiłek opiekuńczy. „To zachęta, aby nie wracać do pracy” Aktualności
Maja Zych 21 grudnia 2019
08:00

Chcą wycofać zasiłek opiekuńczy. „To zachęta, aby nie wracać do pracy”

33
Skomentuj
Partia Jonasa Gahra Støre pierwsze próby likwidacji zasiłku opiekuńczego rozpoczęła już w pierwszej połowie tego roku. flickr.com / Foto: Bernt Sønvisen / Arbeiderpartiet (https://creativecommons.org/licenses/by-nd/2.0/)
W czwartek 19 grudnia przedstawiciele Partii Pracy (Ap) poinformowali o swojej propozycji zmiany ustawy o świadczeniach społecznych (trygdeloven), która zakładałaby likwidację zasiłku opiekuńczego (kontantstøtte) – zamiast tego politycy proponują wprowadzenie pomocy finansowej dla rodzin, które oczekują na miejsce w przedszkolu.
Zdaniem Ap kontantstøtte jest szkodliwe dla norweskiego państwa dobrobytu i zachęca wielu rodziców, aby po zakończeniu urlopu rodzicielskiego nie wracali do pracy. Jako grupę, która najbardziej wykorzystuje świadczenie opiekuńcze, Ap podaje imigrantów, którzy dużo częściej decydują się pozostać z dzieckiem w domu.
Reklama

Kontantstøtte – zasiłek opiekuńczy wypłacany na dziecko między pierwszym a drugim rokiem życia. Jest to wsparcie finansowe dla rodziców, którzy decydują się zostać z dzieckiem w domu. Jego wysokość zależy od tego, w jakim wymiarze dziecko uczęszcza do przedszkola. Najwyższa kwota świadczenia wynosi 7500 koron miesięcznie.

Chcą aktywizować rodziców

Zdaniem polityków Partii Pracy obecna forma zasiłku opiekuńczego jest zachętą dla części rodzin – w tym wielu pochodzenia imigranckiego – aby po urodzeniu dziecka zostawały w domu i rezygnowały z powrotu do pracy.

– Nie może być tak, że nowo przybyli o niskich kompetencjach formalnych czują, że bardziej opłaca się być w domu, niż pracować – mówi przedstawicielka Ap, Anette Trettebergstuen.

Politycy zarzucają też świadczeniu ograniczanie integracji imigrantów z resztą społeczeństwa – w ten sposób rodzice pozostający w domu są wykluczeni w sferze zawodowej , a dzieci nieuczęszczające do przedszkoli mają ograniczony kontakt z norweską kulturą, językiem i rówieśnikami.

W zamian Ap proponuje dlatego, aby rodzice otrzymywali wsparcie finansowe tylko do czasu otrzymania miejsca w przedszkolu dla dziecka – uważają, że w ten sposób zachęciliby wiele rodzin do powrotu do pracy. Również dane pochodzące z Urzędu Pracy i PolitykiSocjalnej (NAV) potwierdzają, że już teraz większość świadczeniobiorców korzysta z zasiłku jako tymczasowego wsparcia na okres oczekiwania na przyjęcie do przedszkola.

Partia chce dlatego dodatkowo zadbać o rozwój oferty państwowych placówek, aby więcej osób mogło skorzystać z dostępnych i tańszych opcji opieki nad dzieckiem.

Na pierwszy ogień pójdą imigranci

Pracę nad wycofaniem zasiłku opiekuńczego Partia Pracy ogłosiła już w pierwszej połowie tego roku – wtedy politycy ugrupowania próbowali przeforsować swój plan zlikwidowania kontantstøtte w niektórych dzielnicach Oslo, gdzie najwięcej rodzin korzysta ze świadczeń. Tuż przed wrześniowymi wyborami samorządowymi Ap zapowiedziała, że będzie pracować nad całkowitym zlikwidowaniem zasiłku opiekuńczego. Politycy podkreślili też, że na pierwszy ogień mieliby pójść imigranci, którzy pobierają świadczenie poza granicami Norwegii. Pomysł w dużym stopniu dotknąłby Polaków – według danych NAV w 2019 roku aż 719 z 1119 świadczeń wysyłanych za granicę trafiało właśnie do Polski.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
noregg
noregg 16-01-2020 08:24

A moze ja lubie pisac z kims inteligentnym? To ci do mozdzka nie przyszlo.

-2
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Joanna Kuchnicka
Joanna Kuchnicka 15-01-2020 19:27

noregg napisał:
.Zapewne jestes przekonany ze oryginalny jestes.

Przynajmniej nie pisze sam ze sobą jak ty...

-2
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
noregg
noregg 08-01-2020 22:20

I zapomniales dodac ze do tego przedszkola powinni chodzic z takimi jak ty,aby bylo kogo wodzic na pokuszenie.Zapewne jestes przekonany ze oryginalny jestes.

-5
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Josef Satan
Josef Satan 06-01-2020 13:38

A tak wracajac do tematu, to ja osobiscie jestem wielkim przeciwnikiem kontantstøtte.
Wiekszosc kobiet pracuje (na szczescie) i potrzebuje miejsca w przedszkolu, a nie 7500 kr.
Dziecko rowniez potrzebuje socjalizacji z innymi dziecmi - a przedszkole jest w tym niezbedne.

Nie jest jedyna rola kobiety rodzenie i wychowywanie dzieci, jak nie jest jedyna rola mezczyzny utrzymywanie rodziny. Te zasciankowe podzialy sa w dalszym ciagu zywei w Polsce, i np w USA (gdzie kobieta marzy o bogatym ozenku).
Na szczescie kobiety sie zfeminizowaly i patrza inaczej na swiat.

-3
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
cham
cham 06-01-2020 07:06

Xx1 napisał:
[quote]Gdybys potrafił rozgryźć człowieka przez internet to radził bym ci założyć praktykę psychologiczną, zarobisz miliony. quote]

Czy ktos moglby pomoc w zrozumieniu tego zdania?

-2
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
mart enty
mart enty 24-12-2019 12:02

Xx1 napisał:
I znowu ten „któś” mi tych minusów napstrykał a jeszcze rano plusy zaczęły się pojawiać. Widzę ze podpadłem niewłaściwej osobie Przecież od tych plusów zależy moje samopoczucie Jak ja teraz moje bucowate święta spędzę?

To z pewnoscia \"Medator\" ten od banów

3
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Xx1
Xx1 23-12-2019 18:38

Dodam ze oczywiście żartuje, zeby nikt tego na poważnie nie potraktował

-9
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Xx1
Xx1 23-12-2019 18:37

I znowu ten „któś” mi tych minusów napstrykał a jeszcze rano plusy zaczęły się pojawiać. Widzę ze podpadłem niewłaściwej osobie Przecież od tych plusów zależy moje samopoczucie Jak ja teraz moje bucowate święta spędzę?

-12
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
mart enty
mart enty 23-12-2019 13:07

Xx1 napisał:
Gdybys potrafił rozgryźć człowieka przez internet to radził bym ci założyć praktykę psychologiczną, zarobisz miliony. Mam w otoczeniu bardzo dobra opinie, lepsza niż sam o sobie mam, co pomaga mi w życiu, wrogów raczej nie mam, ale jeśli ktoś mnie atakuje to odpowiadam atakiem. Idealny nie jestem, nikt nie jest. W internecie często widać nie nasze ego a alter ego, choć ja nie wstydzę się swoich poglądów tu i w realu, mimo wszystko pewnym ludziom pewnych rzeczy bym nie powiedział prosto w oczy by nie sprawić im przykrości, czy tak postępuje buc? Może i tak... Jako buc mogę ci tylko życzyć wesołych świat!
PS u nas buc znaczy to samo co burak, w Krakowie buc to najgorsza obraza, wiec uważał bym na to słowo.


sa wieksze obrazy w Krk

Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Solomun .
Solomun . 23-12-2019 12:20

Gdzie sie Podział Medator MN ktory banuje??

7
Odpowiedz
Zgłoś komentarz

Bliżej nas