Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

10
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Aktualności

Budżet stracił miliardy na podatku od ropy: skutek niższych cen i zmniejszenia wydobycia

Emil Bogumił

01 grudnia 2020 13:52

Udostępnij
na Facebooku
Budżet stracił miliardy na podatku od ropy: skutek niższych cen i zmniejszenia wydobycia

Wyniki w 2020 roku mogą być podobne. Fot. materiały prasowe Equinor, Øyvind Gravås i Bo B. Randulff

Urząd Podatkowy (Skatteetaten) opublikował nowy raport dotyczący wpływów podatkowych do budżetu państwa. Dane ukazały zmianę związaną ze środkami płynącymi z przedsiębiorstw branży wydobywczej. Firmy działające na norweskim szelfie kontynentalnym zasiliły w 2019 roku państwo środkami o 21 proc. niższymi od lat ubiegłych.
Z raportu opublikowanego pierwszego grudnia wynika, że przedsiębiorstwa wydobywające ropę naftową wniosły przed rokiem 116 mld NOK do budżetu państwa. W 2018 roku kwota ta sięgała 147 mld koron norweskich. Znane są przyczyny poważnego spadku. Skatteetaten za najważniejsze uznaje spadek wartości surowca oraz zmniejszenie wydobycia.

Wysokie podatki norweskich przedsiębiorstw wydobywczych

Spółki zajmujące się wydobyciem ropy naftowej płacą w Norwegii tradycyjny podatek od osób prawnych wynoszący 22 proc. dochodów przedsiębiorstwa. Państwo nakłada na nie dodatkową opłatę w wysokości 56 proc. od dochodów z działalności na norweskim szelfie kontynentalnym. Jedną z największych spółek wydobywczych kraju fiordów jest Equinor. Przedsiębiorstwo zatrudnia ponad 20 tys. pracowników. 67 proc. udziałów należy do Skarbu Państwa.
Jednym z największych i najważniejszych projektów Equinor jest platforma Johan Sverdrup.

Jednym z największych i najważniejszych projektów Equinor jest platforma Johan Sverdrup. Źródło: Equinor / Laila Sømme

W ostatnich tygodniach cena ropy wydobywanej na Morzu Północnym (Brent) wzrasta i powoli wraca do poziomu sprzed pandemii koronawirusa. Pierwszego grudnia rano wynosiła 48,16 USD.
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok