Karta podatkowa w Norwegii na 2023

Zamów
Reklama

Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Aktualności

Brytyjczycy wyśmiewają norweski symbol wdzięczności. „Gdzie druga połowa drzewa?”

Emil Bogumił

30 listopada 2022 16:30

Udostępnij
na Facebooku
Brytyjczycy wyśmiewają norweski symbol wdzięczności. „Gdzie druga połowa drzewa?”

Norweska choinka stanęła w Londynie po raz 76. Fot. Ahesters, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons/Dan Barker

Na Trafalgar Square stanęła choinka podarowana Brytyjczykom przez Norwegię. Drzewo kolejny rok z rzędu budzi kontrowersje. W trakcie transportu część gałęzi uległa uszkodzeniu. – Gdzie jest druga połowa? – pytają internauci.
Choinka z Norwegii stanęła na Trafalgar Square 28 listopada. Wywołała falę komentarzy w mediach społecznościowych. Internauci zwrócili uwagę, że do Londynu przyjechała tylko… połowa drzewa. – Gdzie jest druga połowa? Gdzie reszta drzewa? Znowu jest takie okropne? Czy w ostatnich latach zdenerwowaliśmy czymś Norwegów? – pytają Brytyjczycy na Twitterze.
Za nietypowy wygląd prezentu z Oslo odpowiada sposób transportu drzewa na Trafalgar Square. Po długiej podróży bokiem, gałęzie po jednej ze stron choinki były dociśnięte do pnia. Po kilku godzinach pracy służb, drzewo powróciło do stanu sprzed wycinki

Owoc norwesko-brytyjskiej przyjaźni

Transport świątecznego drzewka z Oslo do Londynu jest coroczną uroczystością, obchodzoną przez władze Norwegii i Wielkiej Brytanii. 21 listopada 2022 roku w lesie w Sørkedalen (Oslo) choinkę, która stanie na Trafalgar Square wspólnie wybrali burmistrzowie Oslo i Westminster. Całość relacjonowały norweskie i brytyjskie służby dyplomatyczne. W czwartek, 1 grudnia władze Oslo i Londynu wspólnie odpalą lampki zawieszone na drzewie.
Pierwsza choinka trafiła z Oslo do Londynu zimą 1947 roku. Od tamtej pory świąteczne drzewko z Norwegii stoi na Trafalgar Square co roku. Stanowi symbol wdzięczności za pomoc udzieloną przez Brytyjczyków podczas II wojny światowej. W Wielkiej Brytanii ukrywał się norweski król i rząd, gdy kraj fiordów był okupowany przez wojska niemieckie. W Londynie organizowano także fundamenty norweskiego ruchu oporu.

Źródła: Avisa Oslo, Ambasada Wielkiej Brytanii w Norwegii, MojaNorwegia.pl
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram