Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

6
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Aktualności

Braathen zakłada nową linię lotniczą: domaga się 1,5 miliarda NOK od państwa

Emil Bogumił

11 października 2020 08:00

Udostępnij
na Facebooku
Braathen zakłada nową linię lotniczą: domaga się 1,5 miliarda NOK od państwa

Siłą linii lotniczych Erika G. Braathena ma być doświadczony zespół i niskie koszty prowadzenia spółki. Fot. Materiały prasowe NTB

Na początku października Erik G. Braathen, związany z norweską branżą lotniczą, ogłosił plan założenia nowych linii. Przedsiębiorca chce, by działalność otrzymała wsparcie norweskiego państwa. Dotacja ma zostać przyznana na podobnych warunkach jak środki, które otrzymały Norwegian oraz SAS.
W najbliższym czasie nowy przewoźnik musi postarać się o licencję, która umożliwi wykonywanie usług. Loty mają odbywać się pięcioma samolotami typu Boeing 737-800 lub Airbus A320. Z podobnych maszyn korzystają SAS oraz Norwegian. Jak informuje E24, część pieniędzy na inwestycję ma pochodzić z państwowej kasy. Braathen chce, by rząd udzielił mu gwarancji kredytowych w wysokości 1 mld koron norweskich oraz przyznał 500 mln NOK kapitału hybrydowego. Sam ma zainwestować 50 mln NOK.

Znane metody w Norwegii

Środki, o które wnioskuje Braathen, mają być przyznane na takich samych zasadach, jak rządowa tarcza dla branży lotniczej. Do tej pory, w wyniku kryzysu wywołanego pandemią, norweski rząd przeznaczył na ratowanie linii lotniczych 6 mld NOK. Połowę kwoty otrzymał Norwegian. Pozostałą część podzielono między SAS, Wideroe oraz mniejszych przewoźników. 

Braathen posiłkuje się w nowej spółce doświadczeniem ekspertów lotnictwa. Współpracuje z osobami, które pełniły kiedyś ważne funkcje w Norwegianie. Na liście znalazł się m.in. Asgeir Nyseth, były dyrektor operacyjny norweskiego przewoźnika narodowego. Przy projekcie pracuje już 25 osób. Celem jest zwiększenie liczby pracowników do 400 przed końcem 2022 roku.
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok