Aktualności

Biwakowanie w dowolnym miejscu – nie wszędzie. Norweski raj dla surferów z zakazem

Agnieszka Wiśniewska

11 lipca 2020 08:00

Udostępnij
na Facebooku

Allemannsretten to norweskie prawo wszystkich ludzi do nieograniczonego dostępu do natury. adobe stock/ licencja standardowa autor:Jonas Storm

Wybierając się na półwysep Stadlandet trzeba w tym roku pamiętać, aby obozowisko nie było na terenie objętym zakazem. Gmina Stadt wprowadziła nowe przepisy dotyczące biwakowania w Hoddevik i Ervik.
8 lipca na oficjalnej stronie gminy Stad pojawiła się informacja o nowych przepisach dotyczących zasad postępowania zgodnie z Ustawą o aktywności na świeżym powietrzu w dwóch popularnych miejscach wśród biwakowiczów: w okolicach plaży Hoddevik i miejscowości Ervik. Zasady wprowadzono ze skutkiem natychmiastowym.
Mapa przedstawiająca obszary A i B w Hoddevik, na których zakazane jest biwakowanie.
Mapa przedstawiająca obszary A i B w Hoddevik, na których zakazane jest biwakowanie. Screenshot stad.kommune.no
Całkowity zakaz dotyczy między innymi używania wszystkich rodzajów namiotów, przyczep kempingowych i hamaków. Jednocześnie podano do informacji publicznej, że gmina może odstąpić od zakazu w szczególnych przypadkach.
Naruszenie zasad postępowania może skutkować wydaleniem z terenu i odpowiedzialnością karną na podstawie ustawy o aktywności na świeżym powietrzu § 39.
Hoddevik to miejsce uznawane za norweski raj dla surferów.
Takie same zasady zaczęły obowiązywać również w Ervik.

Celem wprowadzenia nowych zasad jest zapewnienie zachowania krajobrazu kulturowego i środowiskowego w obu objętych zakazem obszarach. W szczególności gmina Stad chce ochronić życie zwierząt, roślin oraz przeciwdziałać niedogodnościom, jakie spotykają okolicznych mieszkańców.
Obszar objęty zakazem w okolicach Ervik.
Obszar objęty zakazem w okolicach Ervik. Screenshot stad.kommune.no

Dlaczego?

Gmina Stad podjęła decyzję o wprowadzeniu zakazu „dzikiego” biwakowania między innymi ze względu na rosnąca liczbę przybywających turystów, na których brakowało miejsca w wyznaczonych przestrzeniach campingowych. To zaczęło się wiązać z rosnącym zagrożeniem rozprzestrzeniania się chorób, także nawrotem koronawirusa, ponieważ kontrola sanitarna przestała być możliwa.
19 czerwca 2020 roku w życie weszła w nowelizacja Ustawy o zajęciach na świeżym powietrzu. W konsekwencji tego  gminy same mogą ograniczyć prawo publicznego dostępu, bez konieczności przedkładania ich gubernatorowi okręgu, tak jak musiały wcześniej.
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram