Pieniądze ze zwrotu podatku
z Norwegii w 2 tygodnie!
Sprawdź
zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Bergen chce być najbardziej „zielonym” miastem w Norwegii. Oto plany na następne lata Aktualności
Maja Zych 30 października 2019
13:14

Bergen chce być najbardziej „zielonym” miastem w Norwegii. Oto plany na następne lata

3
Skomentuj
Bergen do 2030 roku chce całkowicie zrezygnować z pojazdów napędzanych silnikami spalinowymi. pixabay.com / Mariamichelle / Pixabay License
W poniedziałek 28 października nowo powołana Rada Miasta w Bergen ogłosiła swój program działań na najbliższe cztery lata kadencji – wynika z niego, że stolica Hordaland aspiruje do miana najbardziej ekologicznego miasta Norwegii. Politycy zamierzają bowiem nie tylko znacznie zredukować ruch samochodowy na ulicach, ale też intensywnie pracować nad nowymi połączeniami komunikacji publicznej – jednym z kluczowych projektów ma być jak najszybsze zbudowanie linii miejskiej kolejki (bybane) aż do Åsane.
Nie zabraknie też działań, które ułatwią mieszkańcom pozostałe dziedziny życia – w planach jest m.in. rozszerzenie oferty publicznej dla rodzin z dziećmi czy budowa domów kultury.
Reklama

Kolejka do Åsane priorytetem

Jako jeden z kluczowych punktów planu Rada Miasta stawia sobie rozbudowę bybane aż do Åsane – politycy chcą, aby projekt został zrealizowany tak szybko, jak to możliwe. Zgodnie twierdzą bowiem, że rozbudowa komunikacji zbiorowej to kluczowy element, który pozwoli na dalszy rozwój miasta oraz znacznie ułatwi życie mieszkańcom. W tym celu chcą jak najszybciej zapewnić analizę dla budowy tunelu w centrum Bergen, która umożliwi podjęcie dalszych kroków. Przewodniczący Rady Miasta z Partii Pracy (Ap), Roger Valhammer, ma nadzieję, że może zostanie ona przedstawiona już w przyszłym roku.

Tędy ma przebiegać planowana trasa kolejki do Åsane:

Duże cięcia emisji

Oprócz rozbudowy infrastruktury dla transportu zbiorowego Rada Miasta chce też znacznie ograniczyć ruch samochodowy – w szczególności w centrum, gdzie mają zostać utworzone strefy niskiej emisji. Dzielnica Dokken ma być też pierwszym zupełnie bezemisyjnym obszarem miasta.  Zgodnie z programem do 2023 roku politycy chcą ograniczyć ruch samochodowy w mieście o 30 proc. w stosunku do poziomu z 2013, a samą emisję zanieczyszczeń aż o 50 proc., porównując ze stanem z 1991 roku.

Ograniczenia mają również nie ominąć promów wycieczkowych, które nie tylko generują ogromne zanieczyszczenie powietrza, ale też w okresie letnim zalewają ulice Bergen tysiącami turystów. Politycy chcą dlatego wprowadzić limity, które będą zezwalały na wpłynięcie maksymalnie dwóch statków lub/i 5000 pasażerów dziennie.

Wszystko to ma być jednak tylko częścią ambitnego planu, aby Bergen do 2030 roku całkowicie zrezygnowało z pojazdów napędzanych silnikami spalinowymi.

„Dobre miasto dla każdego”

Oprócz kwestii ekologicznych politycy z Bergen jako cel na najbliższe lata stawiają sobie też zapewnienie równych warunków życia wszystkim mieszkańcom, niezależnie od pochodzenia, majątku, poglądów politycznych czy religijnych.

Wśród założeń Rady Miasta znalazły się też dlatego postulaty, które powinny ucieszyć m.in. rodziny z dziećmi. Politycy planują bowiem zapewnić darmowe zajęcia pozalekcyjne (SFO) – czyli odpowiednik polskiej świetlicy – dla uczniów pierwszych klas. Dodatkowo chcą też zmienić zasady dotyczące przyjmowania do przedszkoli, aby dzieci miały zapewnione miejsca w placówkach położonych blisko miejsca zamieszkania, zakładają też możliwość wprowadzenia wieczorowych przedszkoli.

Nie zabraknie również nowych miejsc do spędzania czasu wolnego: w Åsane i Fyllingsdalen zostaną zbudowane domy kultury, a prace nad basenem w Laksevåg będą ustanowione jako priorytet.
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
high octane
high octane 01-11-2019 01:01

Walka z obywatelem, ciag dalszy.

4
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
A G
A G 31-10-2019 09:30

Za wszystko zapłacą kierowcy

11
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Keri H
Keri H 30-10-2019 18:38

Zaorac, posiac trawe, puscic krowy i bedzie ekologiczne miasto.

35
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Kredyt konsumencki w Norwegii

Kredyt konsumencki w Norwegii

Eff.14,15%, 100000kr, 5 år, kost 37120kr, Tot.137120kr Reklama

Bliżej nas