Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Bankructwo najstarszego biura na świecie: wszystkie loty odwołane. Poszkodowana grupa nawet 600 000 pasażerów Aktualności
Monika Pianowska 23 września 2019
10:42

Bankructwo najstarszego biura na świecie: wszystkie loty odwołane. Poszkodowana grupa nawet 600 000 pasażerów

1
Skomentuj
Zagrożona jest także skandynawska spółka-córka Thomasa Cooka, Ving. adobe stock/ licencja standardowa
W nocy z 22 na 23 września najstarsze i jedno z największych na świecie biur podróży, Thomas Cook, ogłosiło upadłość. Firma poinformowała w komunikacie prasowym na swojej stronie, że negocjacje z brytyjskim rządem oraz próba zawiązania z nim umowy o rekapitalizacji spółki zakończyła się fiaskiem. Konsekwencje bankructwa mogą się odbić nawet na 600 tys. pasażerów.
Automatycznie odwołano wszystkie loty, z których mieli skorzystać klienci Thomasa Cooka i podlegających mu spółek, w tym skandynawskiego biura Ving – szwedzka firma potwierdziła wstrzymanie połączeń w oficjalnym komunikacie, przepraszając jednocześnie konsumentów, że nie udało się zabezpieczyć ich podróży. Dotyczy to ponad 9 tys. Norwegów i 34 460 mieszkańców innych krajów nordyckich, którzy wykupili w Ving wycieczki. Do grupy skandynawskich biur połączonych z upadłym brytyjskim gigantem należą również Spies, Tjäreborg i Globetrotter.
Reklama

Efekty Brexitu?

Jak donoszą norweskie media, większość spośród ponad 9 tys. klientów Ving z kraju fiordów miało skorzystać z lotów czarterowych. Są to osoby przebywające obecnie na zorganizowanych wakacjach m.in. w Hiszpanii, Bułgarii, Grecji, Albanii czy Turcji. Najliczniejszą grupę poszkodowanych stanowią jednak Brytyjczycy – Wyspy muszą sprowadzić do domu ok. 150 tys. swoich obywateli. W mediach mówi się o największej tego typu akcji lotniczej od czasów II wojny światowej.

Thomas Cook to biuro podróży ze 178-letnią historią, posiadające również własną sieć hoteli i linie lotnicze. Zatrudnia 22 tys. osób, które mogą stracić pracę wskutek niewypłacalności firmy. Do bankructwa Thomasa Cooka przyczyniły się m.in. obawy związane z Brexitem, wysokie ceny paliwa oraz konkurencja w postaci wczasów kupowanych online.

Wstrzymana fala powrotów

Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (Reisegarantifondet) pracuje obecnie nad zapewnieniem transportu norweskim poszkodowanym. Dzięki funduszowi klienci Ving przebywający obecnie za granicą będą mogli wrócić do kraju fiordów bez dodatkowych opłat. Ponadto mogą oni aplikować o odszkodowanie np. za pośrednictwem formularza dostępnego online na stronie Reisegarantifondet.

Warunkiem jest jednak posiadanie odpowiedniego ubezpieczenia. Łatwiej może być w przypadku konsumentów, którzy zapłacili za wczasy kartą kredytową i jeszcze na nie nie wyjechali – pieniądze prawdopodobnie będzie się dało odzyskać za pośrednictwem firmy obsługującej płatności. Problem z odzyskaniem swoich pieniędzy mogą mieć także klienci, którzy zdecydowali się na kupno pojedynczego lotu lub samego zakwaterowania w hotelu.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Joannadoplaty
Joannadoplaty 24-09-2019 22:34
Komentarz został usunięty ze względu na naruszenie regulaminu portalu
Zgłoś komentarz

Bliżej nas