Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Banki zamykają niepotwierdzone konta. Tysiące osób nie dostarczyły dokumentów Aktualności
Maja Zych 10 stycznia 2020
11:33

Banki zamykają niepotwierdzone konta. Tysiące osób nie dostarczyły dokumentów

1
Skomentuj
Osoby, które nie dostarczyły wymaganych dokumentów, mogą stracić dostęp do swoich środków. Adobe Stock / licencja standardowa / ifeelstock
17 stycznia 2020 roku mija termin nałożony przez Ministerstwo Finansów, do którego wszystkie banki w Norwegii muszą zablokować konta klientów, którzy nie dostarczyli ważnych dokumentów tożsamości – już teraz norweskie instytucje finansowe rozpoczęły zamykanie niepotwierdzonych rachunków, co nawet dla wielu tysięcy osób może oznaczać utratę dostępu do swoich środków.
Wciąż istnieje jednak szansa, aby odzyskać możliwość korzystania ze swojego konta – w takiej sytuacji należy jak najszybciej udać się do najbliższej filii banku i dostarczyć aktualne dokumenty.
Reklama

Odgórne wymagania

Nowe przepisy wprowadzone przez Ministerstwo Finansów obligują banki do ponownego potwierdzenia tożsamości swoich klientów, co jest niezbędne, aby dalej móc korzystać z oferowanych usług – ma to pomóc przede wszystkim walczyć z przestępstwami gospodarczymi i praniem pieniędzy. Mimo że ostateczna data dostarczenia dokumentów nałożona przez władze to 17 stycznia 2020 roku, każdy bank indywidualnie ustalił ostateczne terminy dla swoich klientów. Część instytucji finansowych rozpoczęła już dlatego proces blokowania kont osób, które mimo otrzymania informacji nie potwierdziły swojej tożsamości.

Obowiązek dostarczenia dokumentów dotyczy tylko tych klientów, z którymi w tej sprawie bank skontaktował się indywidualnie.

Jest jeszcze czas na odblokowanie

Przedstawiciel Sparebank 1 Nord-Norge, Stein Vidar Loftås, informuje, że wciąż brakuje im potwierdzenia tożsamości właścicieli około 10 tys. kont – nie są jednak pewni, czy chodzi tutaj o aktywnych użytkowników. Zapewnia też, że jeśli konto któregoś z klientów zostanie zablokowane, wciąż jest jeszcze tydzień, aby udać się do placówki banku i dostarczyć ważny dokument tożsamości – do 17 stycznia istnieje bowiem możliwość ponownego otwarcia rachunku.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
high octane
high octane 11-01-2020 12:09

Na lotniskach z psami szukaja gotowki wsrod pasazerow. Jak zrobisz wiekszy przelew to dzwonia do ciebie z pytaniami po co, na co? To im odpowiedzialem nie wasz interes, nie wasza juryzdykcja. US tez mnie raz chcial wezwac, zebym sie tlumaczyl z osiagnietych zarobkow z zagranicy. Wysmialem ich.

Dla swietego spokoju trzymam sie z daleka od takich dziwnych tworow panstwo podobnych.

Urzednik ma byc ja wierny pies, usluzny i przybiec na zawolanie.

38
Odpowiedz
Zgłoś komentarz

Bliżej nas