Bezpłatna opieka medyczna w Polsce

Złóż wniosek

Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Aktualności

Baltic Pipe już prawie gotowy. Podano datę otwarcia gazociągu

Monika Pianowska

28 kwietnia 2022 16:10

Udostępnij
na Facebooku
Baltic Pipe już prawie gotowy. Podano datę otwarcia gazociągu

Gazociągi lądowe w Polsce są już zespawane. Zdjęcie poglądowe. stock.adobe.com/licencja standardowa

Prace przy budowie gazociągu Baltic Pipe mają się ku końcowi, podaje spółka Gaz-System odpowiedzialna za inwestycję. Efekt współpracy Polski i Danii, który zapewni do obu krajów transport surowca z norweskich złóż, zostanie oddany do użytku we wrześniu, a sam gazociąg zacznie działać 1 października.
Baltic Pipe mierzy ponad 900 km długości, a jego przepustowość w styczniu 2023 roku szacunkowo wyniesie 1,1 miliona metrów sześciennych gazu na godzinę. Gaz-System podkreśla jednak, że w pierwszych tygodniach funkcjonowania będzie ona zależała m.in. od hydrauliki systemu duńskiego. Inwestycja biegnie od Morza Północnego, gdzie połączy się z gazociągiem Europipe II, dalej z infrastrukturą na terytorium Danii, a na końcu na dnie Morza Bałtyckiego z polskim systemem przesyłowym.

Po polskiej stronie już prawie finisz

– Część morska przeszła w zeszłym tygodniu próby ciśnieniowe. Gazociągi lądowe są już zespawane. Tłocznie Gustorzyn, Goleniów, w ramach programu Baltic Pipe, są już też bardzo zaawansowane, więc tutaj idzie wszystko zgodnie z planem – powiedział prezes spółki, Tomasz Stępień, na łamach prasy.
Projekt nie tylko utworzy nową drogę dostaw gazu ziemnego z Norwegii na polski i duński rynek, lecz także do użytkowników końcowych w krajach sąsiednich. Baltic Pipe będzie mógł przesyłać 10 miliardów metrów sześciennych gazu ziemnego rocznie do Polski oraz 3 miliardy z Polski do Danii. Inwestorami są operatorzy przesyłowi: duński Energinet i polski Gaz-System.
Źródła: PAP, portalmorski.pl, Gaz-System/Twitter
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama

Gjelds Monitor

to narzędzie do monitorowania Twoich pożyczek i kart kredytowych w Norwegii.

Porównanie Twoich rat

na tle innych kredytobiorców. Pomocna ocena warunków Twoich pożyczek i kart kredytowych.

Refinansuj i oszczędzaj

Dowiedz się czy możesz obniżyć wysokość swojej raty za pomocą refinansowania.

Ponad 6 500 razy

użytkownicy włączyli monitorowanie swojego zadłużenia w Norwegii.

ZALOGUJ SIĘ

Bezpieczne logowanie przez

Facebook Messenger YouTube Instagram