Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Aktualności

Autotesty zamiast kwarantanny: można uniknąć izolacji po kontakcie z zarażonym koronawirusem

Monika Pianowska

26 stycznia 2022 09:00

Udostępnij
na Facebooku
1
Autotesty zamiast kwarantanny: można uniknąć izolacji po kontakcie z zarażonym koronawirusem

Osoby, które przeszły covid-19 w ciągu ostatnich trzech miesięcy, są zwolnione z kwarantanny infekcji. stock.adobe.com/licencja standardowa

Poza tym, że w Norwegii przestaje obowiązywać kwarantanna wjazdowa, norweski rząd ogłosił również zmiany zasad tzw. kwarantanny infekcji. Dotyczą one „kontaktów osoby zarażonej”. Od teraz 10-dniową izolację można zastąpić codziennymi badaniami członków gospodarstwa domowego i innych bliskich osób.
Reklama
Zmiana rozporządzenia wchodzi w życie o północy w nocy z 25 na 26 stycznia i obowiązuje niezależnie od statusu zaszczepienia. O decyzji rząd poinformował w komunikacie prasowym.
– Bardzo wiele osób jest teraz poddanych kwarantannie. Sytuacja epidemiczna doprowadziła do krytycznej potrzeby dostosowania zarówno priorytetów, jak i strategii testowania [na koronawirusa – przyp. red.], przepisów dotyczących kwarantanny (...) – mówi cytowana w rządowym komunikacie minister zdrowia i opieki Ingvild Kjerkol. Minister podkreśliła, że przejście na system testowy w celu zastąpienia kwarantanny to sprawa pilna.

Wystarczą regularne testy i obserwacja

Teraz, zamiast odbywać 10-dniową kwarantannę po ostatnim bliskim kontakcie z osobą zarażoną koronawirusem, można wykonywać testy codziennie przez 5 dni. Członkowie gospodarstwa domowego i bliskie osoby, które nie mogą zachować dystansu od chorego na covid-19 w okresie izolacji, mogą zastąpić kwarantannę codziennym testowaniem przez 11 dni (6 dni w okresie izolacji osoby zakażonej + 5 dni później). Dotyczy to również dzieci. Testy do samodzielnego wykonywania zamiast kwarantanny mają być zapewniane przez gminę bezpłatnie.

Kwarantanna infekcji dla osób, które nie są członkami gospodarstwa domowego lub bliskimi osoby zarażonej, została zniesiona 13 stycznia. Zaleca się, aby tacy ludzie byli badani 3 i 5 dni po bliskim kontakcie i oraz obserwowali u siebie objawy covid-19 przez 10 dni. W przypadku ich wystąpienia należy zostać w domu i poddać się badaniom.

Oprócz wykonywania testów zaleca się noszenie maseczki ochronnej w pomieszczeniach w miejscach publicznych i unikanie dużych zgromadzeń/wydarzeń przez 10 dni po bliskim kontakcie z zarażonym. Nie muszą tego robić dzieci poniżej 12 roku życia oraz uczniowie w każdym wieku, kiedy przebywają w szkole.

Osoby, które przeszły covid-19 w ciągu ostatnich trzech miesięcy, są zwolnione z kwarantanny infekcji. Wyjątkiem jest również objęty m.in. personel pełniący krytyczne funkcje społeczne.

Ponadto rząd ogłosił 21 stycznia, że osoby, które w ciągu ostatnich trzech miesięcy przyjęły trzecią dawkę szczepionki przeciwko covid-19 lub dwie dawki preparatu i przeszły infekcję koronawirusową, mogą uniknąć wykonania potwierdzającego testu PCR. Oznacza to, że jeśli samodzielnie wykonają one test na obecność koronawirusa i jego wynik okaże się pozytywny, nie muszą po tym udawać się do stacji testowej na dodatkowe badanie.
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


jacek lytaw

26-01-2022 13:55

Wreszcie jakiś normalny kraj. Zamiast zamykać ludzi w domach zamykać firmy itd poprostu mają pomysł. W Kaczogrodzie najlepiej zamknąć lud w domach firmy doprowadzić do bankructwa a rządzący swoimi rodzinami obsadza na dobrych stanowiskach. Śmieciowy Ład kaczki.

Facebook Messenger YouTube Instagram