Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Ataki terrorystyczne w Nowej Zelandii. Zamachowiec inspirował się Breivikiem Aktualności
Monika Pianowska 15 marca 2019
14:33

Ataki terrorystyczne w Nowej Zelandii. Zamachowiec inspirował się Breivikiem

6
Skomentuj
Nowozelandzka policja zatrzymała na razie cztery osoby powiązane z zamachem. Jedna z nich otrzymała zarzuty morderstwa. wikimedia.org/ 111 Emergency/ CC BY 2.0
49 osób zginęło, a 48 trafiło do szpitali z ciężkimi obrażeniami w wyniku ataku terrorystycznego na meczety w miejscowości Christchurch, potwierdziła w piątkowej konferencji szefowa nowozelandzkiego rządu Jacinda Arden. Aresztowano do tej pory cztery osoby odpowiedzialne za zamach, jeden z napastników usłyszał już zarzuty morderstwa. Prawdopodobnie inspirował się norweskim terrorystą Andersem Breivikiem.
Premier Jacinda Arden uznała 15 marca 2019 najczarniejszym dniem w historii Nowej Zelandii, tragedię skomentowała również szefowa norweskiego rządu, Erna Solberg. Przekazała kondolencje z powodu śmierci kilkudziesięciu osób i wyraziła solidarność z rodzinami zmarłych. Zaapelowała jednocześnie o wspólne działania na rzecz walki z ekstremizmem, uznając zamach w Christchurch za ostrzeżenie.
Reklama

Chciał być jak Breivik

Do strzelaniny w nowozelandzkim Christchurch doszło w godzinach popołudniowych (ok. 13:40 czasu lokalnego) – wkrótce po rozpoczęciu piątkowych modlitw uzbrojony napastnik wtargnął do meczetu Masdżid AL-Nur i otworzył ogień. Według relacji świadków całe zajście trwało ok. 20 minut. Mężczyzna chodził między pomieszczeniami świątyni i kilkakrotnie zdążył przeładować magazynek. Wskutek ran postrzałowych na miejscu straciło życie 41 osób, w meczecie mogło się znajdować nawet 200 wiernych. Zamachowiec został zatrzymany przez policję, to niespełna 30-letni Australijczyk.

Jak podają norweskie media, powołując się na nowozelandzką prasę, mężczyzna nagrywał masakrę i udostępniał ją w relacji na żywo na Facebooku. Nagranie wciąż krąży po sieci. Aresztowany i oskarżony o morderstwo mężczyzna nie był do tej pory znany policji. Ma skrajne poglądy, a wkrótce przed atakiem opublikował w mediach społecznościowych zdjęcia broni oraz napisany przez siebie niemal 90-stronicowy manifest przeciwko muzułmanom i imigrantom, w którym deklaruje dodatkowo, że inspirował się, a nawet kontaktował z Andersem Breivikiem – Norwegiem odpowiedzialnym za zamach terrorystyczny na wyspie Utøya w 2011 roku, w którym zabił 77 osób.

Był drugi atak i kolejni zamachowcy

Niespełna godzinę później w okolicy innego meczetu, tym razem Lindwood na przedmieściach Christchurch, również doszło do strzelaniny. Zginęło 7 osób. Policja nie wie dokładnie, ilu napastników brało udział w obydwu zamachach, jednak poza wspomnianym 28-letnim ekstremistą aresztowano jeszcze trzy osoby o równie skrajnych poglądach: dwóch mężczyzn i jedną kobietę. Ponadto służby znalazły domowej produkcji bombę przymocowaną do auta w okolicy miejsca pierwszego ataku. Według informacji Jacindy Arden była to dokładnie zaplanowana akcja.

„Dla takich ludzi nie ma tu miejsca”

Erna Solberg, premier norweskiego rządu, wyraziła głęboki żal w związku z tragedią w Christchurch. W wypowiedzi dla lokalnych mediów podkreśliła wielką wagę wspólnej walki ze skrajnie prawicowymi ekstremistami, jak również siejącymi terror siłami islamskich fundamentalistów i wszystkimi, którzy chcą zburzyć demokratyczne instytucje i tworzyć konflikty między ludźmi. Premier Nowej Zelandii Jacinda Arden uznała 15 marca najczarniejszym dniem i podkreśliła, że dla takich osób, jak zamachowcy odpowiedzialni za tragedię w Christchurch ani Nowa Zelandia, ani żadne miejsce na świecie nie jest domem.

Władze zaapelowały do mieszkańców Nowej Zelandii, by ze względów bezpieczeństwa omijali miejsca kultu muzułmańskiego na terenie całego kraju. Przestrzeń powietrzną nad Christchurch zamknięto do odwołania z uwagi na zagrożenie atakami.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
55555555 55555555
55555555 55555555 17-03-2019 11:46

Ludzie ten facet definiuje się jako "Eko-faszysta" jest też byłym "komunistą" w jego manifeście opisuje swoje cele ...czyli chce chaosu z prawe i lewej strony rozbudzić negatywne nastroje, chociażby tekst o Pewdiepie i już ludzie atakują niewinnego faceta dostało się już nawet Chelsea Clinton i to za co...? Więc włączcie myślenie ...jak mawiała moja ciotka "Myśl dziecko....myślenie ma przyszłość..."

Odpowiedz
Zgłoś komentarz
boj fra oszlo
boj fra oszlo 17-03-2019 10:46

...przypominam ci sikieratku,ze breivik byl singlem...tzn cynglem...inaczej mowiac samotny byl w swojej nienawisci

-1
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Sikieratek
Sikieratek 17-03-2019 09:38

W końcu zwykły zjadacz chleba "Kowalski" musiał wziąść swój los i swoich dzieci w ręce. To nie ostatni przypadek, ludzie już mają dość dziczy

1
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Tomasz Lenartowicz
Tomasz Lenartowicz 16-03-2019 13:20

Niezalenie od potępienia działań takich jak to czy Breivika należy postawić pytania o przyczyny. Niewątpliwą przyczyną jest polityka przyjmowania ekonomicznych imigrantów. Ich ilość przekroczyła możliwości absorbcji na Nowej Zelandii. Ekstremiści obserwują rozwój sytuacji i próbują, stosując niedopuszczalne metody, zatrzymać proces mieszania nacji.

12
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Malaguti B
Malaguti B 15-03-2019 23:03
Komentarz został usunięty ze względu na naruszenie regulaminu portalu
Zgłoś komentarz
baster pl
baster pl 15-03-2019 19:56
Komentarz został usunięty ze względu na naruszenie regulaminu portalu
Zgłoś komentarz
Wakacje kredytowe i refinansiering w Norwegii [Video]

Wakacje kredytowe i refinansiering w Norwegii [Video]

Eff.14,9%, 65000kr, 5 år, kost 28730kr, Tot. 93730kr Reklama

Bliżej nas