Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Atak islamskich radykałów wciąż największą obawą. Policja oceniła zagrożenia na 2019 rok Aktualności
Maja Zych 06 lutego 2019
10:48

Atak islamskich radykałów wciąż największą obawą. Policja oceniła zagrożenia na 2019 rok

2
Skomentuj
Policyjne Służby Bezpieczeństwa odpowiadają m.in. za zapobieganie atakom terrorystycznym na terenie Norwegii. flickr.com / Politiets sikkerhetstjeneste / CC BY-ND 2.0
Zgodnie z najnowszą oceną zagrożenia terrorystycznego przez Policyjne Służby Bezpieczeństwa (PST) w Norwegii ryzyko ataku utrzymuje się od zeszłego roku na tym samym poziomie i oceniane jest jako „możliwe”. Wciąż jako największe niebezpieczeństwo wymienia się groźbę ze strony islamskich ekstremistów.
Kraj fiordów nadal nie jest też odpowiednio zabezpieczony przed hakerami – na cyberataki narażone są wrażliwe informacje państwowe i dane osobowe mieszkańców.
Reklama

Zamach wciąż możliwy

Głównym zagrożeniem dla norweskiego społeczeństwa na 2019 rok bez zmian pozostaje groźba zamachu ze strony islamskich ekstremistów. Policja uspokaja jednak  – próba ataku terrorystycznego jest możliwa, ale mowa jest tu o tzw. ataku na małą skalę. Oznacza to zazwyczaj nieskomplikowane akcje, w których biorą udział pojedyncze osoby uzbrojone w ostre przedmioty, proste materiały wybuchowe lub pojazdy. Widać także niewielką aktywność, jeśli chodzi o radykalizacje nowych członków przez grupy islamistyczne.

Służby Bezpieczeństwa stale monitorują też osoby, które wracają do kraju. Na terenie Syrii znajduje się obecnie najpewniej około 30 bojowników, którzy mają powiązania z Norwegią. Dokładne położenie tych ludzi lub informacje, czy wciąż żyją, nie są znane norweskiej policji – zakłada się jednak, że ich powrót do kraju jest mało prawdopodobny.

Zagrożenie ze strony Rosji i Chin

Policyjne Służby Bezpieczeństwa jako zagrożenie wymieniają także groźbę szpiegostwa – oceniają, że służby wywiadowcze wielu krajów wciąż starają się rekrutować osoby z dostępem do informacji o Norwegii. Jako największe zagrożenie wymienia się stronę rosyjską, jednak w ostatnim czasie coraz więcej mówi się też o nielegalnych działaniach Chin.

Przykładem mogą być ostatnie wydarzenia z udziałem koncernu Huawei, któremu zarzuca się bliskie kontakty z chińskim reżimem oraz działalność, która może zagrażać norweskim interesom. Z tego powodu kraj fiordów rozważa dołączenie do części zachodnich państw i wykluczenie firmy z budowy sieci 5G. Władze koncernu odpierają zarzuty, twierdząc, że nie są one poparte żadnymi dowodami.

Wrażliwe dane mogą być skradzione

Problemy dla bezpieczeństwa Norwegii może stanowić też ryzyko kolejnego cyberataku – w ciągu ostatniego roku doszło już do dwóch dużych incydentów, w związku z którymi zostały skradzione wrażliwe dane Norwegów. Policja, której do tej pory nie udało się ustalić osób odpowiedzialnych za ataki, nie wyklucza, że takie sytuacje mogą się powtórzyć – zdaniem ekspertów Norwegia jest wyjątkowo narażona na działalność hakerów, ponieważ jest jednym z najbardziej skomputeryzowanych społeczeństw świata i jednocześnie nie posiada odpowiednio rozbudowanych zabezpieczeń.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
J M
J M 07-02-2019 20:52
Komentarz został usunięty ze względu na naruszenie regulaminu portalu
Zgłoś komentarz
Mari Dzins
Mari Dzins 07-02-2019 11:22

Ja się nie boję, bo mam w rumpie naboje.

2
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Avida Finans wprowadziła istotne zmiany dla klientów

Avida Finans wprowadziła istotne zmiany dla klientów

Eff.14,9%, 65000kr, 5 år, kost 28730kr, Tot. 93730kr Reklama

Bliżej nas