Zasiłki na dzieci w Norwegii
Sprawdź
Refinansiering w Norwegii
Eff.rente 14,0%, 65 000kr. over 5 år,etablering 950kr., Totalt 89 093 kr.
Sprawdź
Zasiłki dla bezrobotnych w Norwegii
Sprawdź
Kredyt konsumencki w Norwegii
Eff.rente 14,0%, 65 000kr. over 5 år,etablering 950kr., Totalt 89 093 kr.
Sprawdź
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Amatorzy owoców morza proszeni o czujność. Te małże mogą być skażone Aktualności
Monika Pianowska 05 sierpnia 2018
08:00

Amatorzy owoców morza proszeni o czujność. Te małże mogą być skażone

Skomentuj
Ostrygi, które mogą zawierać groźne bakterie, lepiej zjeść dopiero po obróbce termicznej. flickr.com/ fot. monsterpete/ CC BY-SA 2.0
Norweska Inspekcja Sanitarna, Mattilsynet, ostrzega przed spożywaniem ostryg pochodzących z wód Oslofjorden, a także z okolic wybrzeża okręgu Telemark i południowej części kraju (Sørlandet).
Wszystko przez przecinkowce (bakterie z rodzaju vibrio), które w wyniku trwających do niedawna upałów rozprzestrzeniły się w norweskich akwenach. Poza tym, że mogą wywołać u człowieka zakażenie, wnikając do jego organizmu np. przez rany na skórze, łatwo się nimi zarazić, spożywając także owoce morza.
Reklama

Nie tylko przez podrażnioną skórę

O przecinkowcach wywołujących infekcje u człowieka zwykle nie wspomina się w kontekście kraju fiordów, ponieważ tamtejsze wody są zbyt zimne, by bakterie w nich występowały. Fala upałów nawiedzająca Norwegię przynajmniej od ostatnich dwóch miesięcy sprawiła jednak, że odnalazły one w nich idealne warunki do rozwoju.

Norweski Instytut Zdrowia niejednokrotnie wydawał ostrzeżenia kierowane szczególnie do amatorów kąpieli w Oslofjorden, bowiem właśnie w stołecznym regionie odnotowano kilka przypadków zakażeniem Vibrio vulnificus przez tkanki. Może do niego dojść również po spożyciu surowych skorupiaków (filtrujących spore ilości wody morskiej), głównie u osób z osłabionym systemem immunologicznym.

Lepiej odpuścić dietę z ostrygami

Obecnie temperatura na Półwyspie Skandynawskim nieco odpuściła, jednak minęło zbyt mało chłodniejszych dni, by mówić, że przecinkowce zniknęły z Norwegii na dobre.

Mattilsynet prosi zatem albo o wstrzymanie się ze spożywaniem norweskich ostryg do czasu, aż zagrożenie minie – czyli gdy temperatura wód spadnie poniżej 20 stopni Celsjusza – albo o poddawanie ich przez zjedzeniem odpowiedniej obróbce termicznej i zadbanie o higienę w kuchni.
Reklama
Gość
Wyślij
Dodaj zdjęcie
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych

Bliżej nas