Raport Twoich kredytów

Eff.14,9%, 65000kr, 5 år, kost 28730kr, Tot. 93730kr

Pobierz
Aktualności

Alfa, Beta, Gamma, Delta: nowe nazwy mutacji koronawirusa

Natalia Szitenhelm-Smeja

02 czerwca 2021 09:00

Udostępnij
na Facebooku

Nowe nazwy mają być prostsze i bardziej praktyczne w użyciu, informuje WHO./zdjęcie ilustracyjne PixieMe - stock.adobe.com/Tylko do użytku redakcyjnego/standardowa

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) 31 maja ogłosiła nową nomenklaturę dla odkrytych już mutacji koronawirusa. Szczepy wirusa SARS-Cov-2 będą określane literami greckiego alfabetu. WHO chce, by nazwy mutacji nie kojarzyły się z państwami, w których je odkryto.
Reklama
Cztery mutacje koronawirusa uznawane przez WHO za budzące obawę (Variants of Concern, VoC) będą od teraz nosiły nazwy Alfa, Beta, Gamma i Delta, a nie - jak do tej pory - brytyjska, południowoafrykańska, brazylijska i indyjska, czytamy w komunikacie WHO. Zaś tzw. warianty budzące zainteresowanie (Variants of Interest, VoI) będą nosić nazwy kolejnych liter greckiego alfabetu - na razie opisano sześć Vol: Epsilon, Dzeta, Eta, Theta, Jota i Kappa.
Poniżej: WHO ogłasza nową nomenklaturę
Nazwy pochodzące od klasyfikacji genomu wirusa, np. B.1.1.7, będą nadal funkcjonować w środowisku naukowym, zajmującym się badaniem covid-19.

Koniec z piętnowaniem

Światowa Organizacja Zdrowia zdecydowała się na zmiany, by uprościć terminologię związaną z wirusem SARS-Cov-2. WHO podkreśla jednak, że nowe nazwy mają także zakończyć piętnowanie krajów, w których wykryto mutacje.
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram