Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

11
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Aktualności

Milion Norwegów w pełni zaszczepionych. Najnowsze dane

Natalia Szitenhelm-Smeja

01 czerwca 2021 12:00

Udostępnij
na Facebooku
Milion Norwegów w pełni zaszczepionych. Najnowsze dane

FHI informuje, że szczepionka daje bardzo dobrą ochronę przed zakażeniem tym, którzy są w pełni zaszczepieni./ zdjęcie ilustracyjne stock.adobe.com/standardowa/M.Rode-Foto

Zgodnie z najnowszymi danymi Instytutu Zdrowia Publicznego (FHI), drugą dawkę szczepionki na koronawirusa w Norwegii przyjęło już ponad milion osób. Ponadto FHI informuje, że zaledwie 1 na 2 tys. osób, która została w pełni zaszczepiona, choruje na covid-19.
Jak wynika ze statystyk Instytutu z 30 maja, drugą dawkę szczepionki przyjęło w sumie 1 006 268 osób. Pierwszą dawkę preparatu przyjęło zaś łącznie 1 637 918 mieszkańców kraju fiordów.

fhi.no

FHI: szczepionka = odporność

FHI informuje, że tylko 1 na 2000 osób (0,05 proc.) , które przyjęły obie dawki szczepionki na covid-19, zakaża się wirusem. Analizy dokonano na podstawie danych z  Systemu Monitorowania Chorób Zakaźnych (MSIS). Dalej Instytut podaje, że spośród 782 393 osób, które otrzymały dwie dawki szczepionki w zalecanych odstępach czasu, tylko u 382 osób wykryto wirusa, zaś poważne objawy chorobowe miało zaledwie kilka osób. - To pokazuje, że szczepienie daje bardzo dobrą ochronę przed zakażeniem tym, którzy są w pełni zaszczepieni. Jednocześnie pokazuje też, że ​​szczepienie nie zapewnia jednak 100 proc. ochrony przed infekcją lub chorobą, na którą dana osoba jest zaszczepiona - komentuje Geir Bukholm, dyrektor ds. kontroli zakażeń Instytucie Zdrowia Publicznego.  

Stopień ochrony przed koronawirusem może się różnić w zależności od podanego preparatu, informuje FHI , a poszczególne osoby mogą mieć różne odpowiedzi immunologiczne na tę samą szczepionkę, w zależności od wieku i stanu zdrowia.  - Większość zaszczepionych osób zarażonych koronawirusem ma tylko łagodniejsze objawy, które trwają krócej niż u osób niezaszczepionych - dodaje Bukholm.

W żółwim tempie?

W połowie maja Norwegia wycofała z programu szczepień preparaty AstraZeneca i Janssen, co znacznie wpłynęło na spowolnienie całego procesu zaszczepienia populacji. Dziennikarze Nettavisen wyliczyli, że jeszcze 250 tys. mieszkańców Norwegii musi przyjąć szczepionkę, by kraj dogonił europejską średnią.
Szczepienia preparatem AstraZeneca wstrzymano już w połowie marca. Dwa miesiące później rząd zdecydował o ostatecznym wykluczeniu tej szczepionki z programu szczepień.

Szczepienia preparatem AstraZeneca wstrzymano już w połowie marca. Dwa miesiące później rząd zdecydował o ostatecznym wykluczeniu tej szczepionki z programu szczepień. mbruxelle - stock.adobe.com/Tylko do użytku redakcyjnego

Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok