Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

5
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Aktualności

[AKTUALIZACJA] Nowe ułatwienie dla Europejczyków na permitteringu. Mogą wnioskować o zasiłek z rodzinnego kraju

Agnieszka Wiśniewska

06 czerwca 2020 08:00

Udostępnij
na Facebooku
[AKTUALIZACJA] Nowe ułatwienie dla Europejczyków na permitteringu. Mogą wnioskować o zasiłek z rodzinnego kraju

Norwegia jest pierwszym krajem skandynawskim, który wykorzystuje technologię odczytu maszynowego i rozpoznawanie twarzy. adobe stock / licencja standardowa autor:Foto.Touch

Digitalizowanie Norwegii nabrało rekordowej prędkości. 4 czerwca rząd wprowadził „paszport MinID”, który ma ułatwić ubieganie się o zasiłek dla bezrobotnych (dagpenger) obywatelom EOG, którzy zostali odsunięci od obowiązków zawodowych (permittering) i opuścili norweskie terytorium.
Obywatele Europejskiego Obszaru Gospodarczego, którzy mieli pozwolenie na pracę w Norwegii, ale objął ich permittering, podobnie jak Norwegowie mają prawo do ubiegania się o zasiłek dla bezrobotnych. Pracownicy rotacyjni, którzy na przykład z powodu COVID-19 musieli wrócić do domu, mogą teraz starać się o zasiłek dla osób skierowanych na permittering (dagpenger  ved permittering) drogą elektroniczną bez opuszczania ojczyzny.

MinID Passport to nowy elektroniczny identyfikator. Jego działanie opiera się na maszynowym odczytywaniu paszportów, rozpoznawaniu twarzy i autoryzowaniu ich w sposób, który nie był wcześniej wykonywany.
Aby otrzymać płatność, użytkownik musi mieć elektroniczny identyfikator (eID), taki jak w przypadku BankID, aby zalogować się do NAV przez port ID. Takiego eID wielu zagranicznych pracowników nie ma, ale to się powinno teraz zmienić.

– Oprócz zmagania się z gwałtownym wzrostem liczby zasiłków dla bezrobotnych NAV w bardzo krótkim czasie musiało zmienić istniejące programy i wprowadzić dotacje na utrzymanie dla różnych grup. Dlatego jesteśmy bardzo zadowoleni, że to rozwiązanie już istnieje, bo ułatwia zarówno sytuację tej grupie użytkowników, jak i nam obsługę tych spraw – cytat Marianne Fålun, CFO NAV z komunikatu rządowego. 

Wszystkie niezbędne informacje dotyczące korzystania z MinID Passport można znaleźć na stronie eid.difi.no/en/passport.

Szybko poszło

Urząd ds. Cyfryzacji rozpoczął prace nad opracowaniem nowego rozwiązania eID pod koniec marca 2020 roku. Sposób działania opierał się na użytkownikach korzystających ze smartfonów do skanowania paszportu i rozpoznawania twarzy. Zaledwie 2 tygodnie później pilotażowe rozwiązanie „paszportu MinID” zostało przetestowane, zatwierdzone i oddane gotowe do użytku.

– Paszport MinID jest jednym z kilku nowych rozwiązań cyfrowych, które zostały opracowane w krótkim czasie w celu rozwiązania problemów podczas kryzysu koronowego. To pokazuje, że my i nasi partnerzy z sektora prywatnego i publicznego jesteśmy w stanie odwrócić się i dostarczyć dostosowane rozwiązania, gdy zajdzie taka potrzeba – podaje w komunikacie prasowym Torgeir Strypet z Urzędu Cyfryzacji.
Przy zadaniach nad najnowszym rozwiązaniem współpracował Urząd Cyfryzacji (Digitaliseringsdirektoratet), Urząd Podatkowy (Skatteetaten), Urząd Pracy i Polityki Socjalnej (NAV), dostawca usług płatniczych Nets AS, a także Urząd Certyfikacji Buypass, który obecnie korzysta z tego samego czytnika przepustek.
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok