Aktualności

Akcja #PoloniaNIEmaWyboru: Polacy za granicą domagają się zmiany organizacji wyborów prezydenckich

Emil Bogumił

28 kwietnia 2020 11:57

Udostępnij
na Facebooku
16

Wybory prezydenckie stały się przedmiotem gorących dyskusji. fotolia.pl

Na podstawie obowiązujących przepisów w Norwegii utworzono jedynie dwa obwody wyborcze. Oba znajdują się w Oslo. Zgodnie z przyjętymi regulacjami Polacy mieszkający za granicą będą musieli udać się osobiście do komisji wyborczej, by oddać głos. Jeśli Polonia będzie chciała wziąć udział w głosowaniu po uchwaleniu ustawy procedowanej obecnie przez senat… nie będzie w stanie dochować wymaganych przez projekt terminów. O problemach informują działacze polonijni z całego świata.
Pracownicy konsulatów oraz ambasad przygotowują wybory na podstawie obowiązujących przepisów. Zakładają one konieczność osobistego stawienia się w komisji wyborczej. – Komisje wyborcze powołano we wszystkich 162 okręgach. Zarejestrowało się około 10 tys. osób. Najwięcej w Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej – ok. 2,5 tys. osób. W Niemczech – ponad 1600 osób i po kilkaset w Irlandii, Belgii, Niderlandach, Francji i USA. Zależy nam na tym, by jak najwięcej Polaków za granicą mogło skorzystać ze swoich praw i wziąć udział w wyborach w bezpieczny sposób – stwierdziła rzecznik MSZ, Monika Szatyńska-Luft.

Polacy za granicą pozbawieni prawa głosu?

Zgodnie z postanowieniem Marszałka Sejmu RP z dnia 5 lutego 2020 r. w sprawie zarządzenia wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej wybory odbędą się w niedzielę, 10 maja 2020 r. w godz. 7:00-21:00. Wyborcy za granicą, zgodnie z obecnie obowiązującym stanem prawnym, będą mogli zagłosować w obwodach głosowania utworzonych za granicą wyłącznie osobiście. Jak czytamy na stronie Ambasady RP w Oslo, konsul dokonuje wpisu w spisie wyborców na podstawie osobistego zgłoszenia wniesionego do niego ustnie, pisemnie, telefonicznie, telegraficznie, telefaksem lub w formie elektronicznej. Służby konsularne zachęcają do dopisywania się za pośrednictwem portalu ewybory.msz.gov.pl.

Polacy mieszkający w Norwegii będą musieli dopisać się do spisu wyborców i w związku obecnymi regulacjami udać się do jednego z obwodów w Oslo. Nie ma innej możliwości, która pozwoliłaby oddać im głos. Mieszkając w Trondheim, należy przebyć 7-godzinną drogę samochodem, by wziąć udział w wyborach.
MSZ wskazuje, że wybory przeprowadzono m.in. w Bawarii oraz Korei Południowej.
MSZ wskazuje, że wybory przeprowadzono m.in. w Bawarii oraz Korei Południowej. Źródło: fotolia.pl
Ambasada przypomina również, że 6 kwietnia 2020 r. Sejm uchwalił ustawę o szczególnych zasadach przeprowadzania wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych w 2020 r., która obecnie podlega rozpatrzeniu przez Senat. Jednocześnie, Marszałek Tomasz Grodzki zapowiedział, że izba wykorzysta w pełni przysługujące mu 30 dni na pracę nad projektem. Projekt ustawy zakłada, że członkowie Polonii będą zobowiązani zgłosić konsulowi zamiar głosowania korespondencyjnego na minimum 14 dni przed wyborami. Jeżeli zgodnie z zapowiedzią obozu rządzącego wybory odbędą się 10 maja, Polacy za granicą nie będą mieli szans dochować wskazanych terminów.

Internetowa akcja #PoloniaNIEmaWyboru

Ministerstwo Spraw Zagranicznych zakłada, że pakiety wyborcze zostaną dostarczone Polakom za granicą przez lokalnych operatorów pocztowych. Jak informują media oraz działacze polonijni, może to się okazać problematyczne w miejscach, gdzie epidemia osiągnęła największe rozmiary, między innymi w Stanach Zjednoczonych, we Włoszech oraz Hiszpanii. Polonia rozsiana na całym świecie sprzeciwia się obecnym regulacjom i organizuje akcję internetową #PoloniaNIEmaWyboru.
Polacy mieszkający za granicą zbierają również podpisy pod petycją pt. Polonia chce normalnych wyborów prezydenckich! – My, niżej podpisani obywatele Rzeczypospolitej Polskiej, zamieszkujący poza jej granicami, stanowczo protestujemy przeciwko absurdalnej ustawie, jaką uchwalił Sejm 6 kwietnia 2020 r. wieczorem, w wyniku czego w praktyce pozbawieni zostaniemy czynnego prawa wyborczego – czytamy w petycji.
Polscy politycy wciąż nie znaleźli rozwiązania, które dotyczy przeprowadzenia wyborów prezydenckich. Odmienne pomysły posiadają politycy obozu rządzącego oraz opozycji. W Sejmie pojawił się również projekt, zakładający przesunięcie głosowania o dwa lata. Ostateczne decyzje Polacy w kraju oraz za granicą poznają na początku maja.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
mart enty

29-04-2020 22:49

Nieobecny napisał:
Aktualność tematu wybory przyćmiła inne równie ważne. I tak: susza winny PiS, pandemia, testy, maseczki winny PiS, gospodarcze załamanie z powodu pandemi winny PiS. Grodzki trenujący ustawę wyborcza w Senacie winny PiS. Może petycja do Timmermansa przewie to pasmo \"kłopotów\"?

Jestes dobry w socjotechnice...

mart enty

29-04-2020 21:49

bojfraoszlo napisał:
Nieobecny napisał:
Aktualność tematu wybory przyćmiła inne równie ważne. I tak: susza winny PiS, pandemia, testy, maseczki winny PiS, gospodarcze załamanie z powodu pandemi winny PiS. Grodzki trenujący ustawę wyborcza w Senacie winny PiS. Może petycja do Timmermansa przewie to pasmo \\\"kłopotów\\\"?
---Tomku nie bój żaby!
...to co wymieniłes to też może być winą Tuska


az sie dziwie, ze Tusk jeszcze w Wina nie poszedl tak, jak Marek Kondrat

boj fra oszlo

29-04-2020 19:25

Nieobecny napisał:
Aktualność tematu wybory przyćmiła inne równie ważne. I tak: susza winny PiS, pandemia, testy, maseczki winny PiS, gospodarcze załamanie z powodu pandemi winny PiS. Grodzki trenujący ustawę wyborcza w Senacie winny PiS. Może petycja do Timmermansa przewie to pasmo \"kłopotów\"?

---Tomku nie bój żaby!
...to co wymieniłes to też może być winą Tuska

Tomasz Lenartowicz

29-04-2020 17:35

Aktualność tematu wybory przyćmiła inne równie ważne. I tak: susza winny PiS, pandemia, testy, maseczki winny PiS, gospodarcze załamanie z powodu pandemi winny PiS. Grodzki trenujący ustawę wyborcza w Senacie winny PiS. Może petycja do Timmermansa przewie to pasmo "kłopotów"?

voodoo31

29-04-2020 08:07

Mam głęboką nadzieję że Polacy przejrzą na oczy i że nawet jeśli Polonia nie będzie miała możliwości swobodnego głosowania (co b.t.w. jest niezgodne z Konstytucją), to te wybory wygra ktoś inny niż urzędujący prezydent - ktokolwiek, gdyż z obecnych kandydatów chyba każdy będzie lepszy. Nadal nie jestem w stanie zrozumieć tych którzy stają w jego obronie... ale cóż, każdy ma prawo do swojego zdania, nawet ślepy.

Szybki Bill

28-04-2020 22:53

Ile tu KODziarzy sie wypowiada, az sie niedobrze robi.

Janek1972

28-04-2020 22:24

Mimo wszystko bojkotujmy wybory, bo wolnego wyboru niemamy żadnego ! Polska jest zniewolonym krajem do cna, a kaczor działając na zlecenie beznapletkowców zza oceanu wprowadził reżim i zamordyzm gorszy niż w KRLD (co bym jeszcze nie obraził dumnych ludzi tego wolnego od masonerii i lichwiarzy państwa).

LewySierpowy

28-04-2020 21:46

Polska dzieli sie na ludzi inteligentnych,przedsiebiorczych i pomocnych,ktorzy swoj patriotyzm nie nosza na koszulkach ale w czynach,to sa prawdziwi polacy,druga grupa polaczkow do ,ktorych wolanski nalezysz to zawistne wszy,zawistni ,patrzacy na innych z pogarda,cieszace sie jak glupi do sera z rynsztokowych wiadomosci ,ktore maja na celu odwrocenie uwagi od kradziezy wladzy...
Idac twoim waskim mysleniem wolanski polaczku Ty nie masz prawo nawet patrzec na strone Mojej Norwegii bo ciebie tu nie ma.Zblizaja sie wybory to wladza kupuje trolli by zafalszowywaly rzeczywistosc i wielbily pacynke dude

LewySierpowy

28-04-2020 21:22

wolanski napisał:
Polacy za granicą powinni mieć do gadania tyle co żyd za okupacji.
Jesteś za granicą = brak głosu

Konstytucja daje rownosc obywatelom,rowniez tym za granica,to co ty piszesz maly czlowieczku to despotyzm nic nie majacy wspolnego z demokratycznymi wyborami.Ta twoja wladza trzesie porami bo wie ze za 2,3 miesiace przyjdzie wielki kryzys w Polsce i nawet beton przejrzy na oczy ,ze Duda to pionek w grze kaczora.Trybunal,Panstwowa Komisja Wyborcza,Poczta Polska czy Sad jest w rekach partii co jawnie pokazuje ,ze te wybory to farsa,trzeba niezaleznych obserwatorow by tym gnojom patrzyli sie na rece podczas liczenia.

LewySierpowy

28-04-2020 19:43Kazdy widzi ze prezydent to kukla podstawiona,nie reprezentuje nas a jedynie linie partii,polonia w Norwegii bedzie za jego usunieciem...

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram