Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Aktualności

Agencje zatrudnienia pozywają Norwegię. Domagają się 35 milionów koron odszkodowania

Emil Bogumił

06 września 2023 16:25

Udostępnij
na Facebooku
2
Agencje zatrudnienia pozywają Norwegię. Domagają się 35 milionów koron odszkodowania

Kontrowersje związane z nowymi regulacjami trwają od kilku miesięcy. Fot. Pixabay (zdjęcie poglądowe)

Dziewięć agencji pośrednictwa pracy złożyło pozew wymierzony w Norwegię. Domagają się odszkodowania w wysokości 35 mln NOK. Zaskarżono nowelizację przepisów dotyczących zatrudniania pracowników.
Agencje pracy uznały za niezgodne z norweskim prawem regulacje zaostrzające zasady pośrednictwa zatrudnienia oraz całkowity zakaz korzystania z pracowników tymczasowych przez branżę budowlaną w Oslo, Viken i gminach dawnego okręgu Vestfold. Reprezentująca ich kancelaria Simonsen, Vogt og Wiig zwraca uwagę, że do podobnych wniosków doszedł EFTA-ESA (organ kontrolny Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu), który bada już sprawę. – Podstawą wniosku jest stwierdzenie organów kontrolnych EOG, że Norwegia złamała Porozumienie o Europejskim Obszarze Gospodarczym. Jeśli EFTA-ESA potwierdzi naruszenie, Norwegia ma obowiązek zrekompensować straty wszystkim, którzy ucierpieli na skutek decyzji z 1 kwietnia – przyznał na łamach agencji NTB Nicolay Skarning, przedstawiciel kancelarii.

1 kwietnia 2023 (z okresem przejściowym do 1 lipca) w życie weszły zaostrzone przepisy dotyczące agencji pośrednictwa pracy. Ministerstwo Pracy wprowadziło m.in. rozporządzenie w sprawie ograniczonego geograficznie zakazu zatrudniania przez firmy pośrednictwa pracy dla branży budowlanej – w Oslo, Viken i dawnym Vestfold. Kolejne regulacje wejdą w życie 1 stycznia 2024 roku.

To nie pierwszy pozew dla państwa

Jak poinformowała agencja NTB, rekompensata może przekroczyć 35 mln NOK. Straty mają rozciągać się na okres trzech lat, przez co ewentualne roszczenie wyniesie do około 100 mln NOK. Najbardziej zainteresowany sprawą resort – Ministerstwo Pracy – nie skomentowało dotąd doniesień medialnych.
Latem podobny pozew do sądu rejonowego w Oslo złożyło 30 agencji pośrednictwa pracy. Firmy uważają, że zmiany naruszają Porozumienie EOG. Orzeczenie wskazało, że państwo nie naruszyło regulacji. Przedstawiciele przedsiębiorstw nie zgodzili się z wyrokiem i złożyli apelację. Sprawa wciąż trwa.
Organy kontrolne EOG wezwały Norwegię do złożenia wyjaśnień.

Organy kontrolne EOG wezwały Norwegię do złożenia wyjaśnień.Fot. stock.adobe.com/licencja standardowa

19 lipca EFTA-ESA wydał oświadczenie, że Norwegia wprowadziła niczym nieuzasadnione zasady działalności agencji pośrednictwa pracy. Organ uważa, że kraj fiordów narusza dyrektywę dotyczącą agencji pracy tymczasowej oraz swobodę świadczenia usług na obszarze EOG. Postanowił wszcząć także postępowanie. Jeśli organy kontrolne wykażą nieprawidłowości, sprawa trafi do Trybunału EFTA. Instytucja orzeknie wówczas o karze dla norweskiego państwa.

Źródła: NTB, E24, MojaNorwegia.pl
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Rafik71

06-09-2023 21:10

Hmmm agencja pracy ? .....nikt nikogo nie zmusza do pracy w agencji .....kazdy decyduje sam czy mu to odpowiada ...mam doswiadczenie z Adecco w NO ....dobra firma na poczatek ,wszystko od podstaw jak na talerzu ....

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok