Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

5
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Aktualności

75 rocznica zakończenia II wojny światowej. Polacy i Norwegowie walczyli ramię w ramię

Agnieszka Wiśniewska

08 maja 2020 14:40

Udostępnij
na Facebooku
75 rocznica zakończenia II wojny światowej. Polacy i Norwegowie walczyli ramię w ramię

Feldmarszałek Wilhelm Keitel podpisujący niemiecką kapitulację. wikimedia.org/ fot. U.S. Army Lt. Moore/ public domain

1 września 1939 roku atakiem na Polskę Niemcy rozpoczęły największy konflikt zbrojny w historii świata. 7 miesięcy później niemieckie wojska dokonały inwazji na Norwegię, która chciała zachować neutralność. Dziś mija 75 lat od zakończenia tego tragicznego okresu w dziejach ludzkości.
Po wybuchu II wojny światowej liczne brygady z rozkazu dowódców przerzucane były w rozmaite zakątki. Norwegia przez prawie rok od militarnej agresji hitlerowskich wojsk na Polskę nie opowiadała się po żadnej ze stron. Ze względów gospodarczych kraj fiordów stał się jednak istotnym celem dla nazistów i aliantów. Chodziło między innymi o przejęcie miasta w Północnej Norwegii – Narvik, głównego portu, z którego eksportowana jest ruda żelaza. Pod pretekstem brytyjskich naruszeń neutralności Norwegii, III Rzesza dokonała inwazji na Norwegię 9 kwietnia 1940 roku.
Narvik podczas II Wojny Światowej
Narvik podczas II Wojny Światowej wikimedia.org/ T.K. Derry (1952)/ autor nieznany/ public domain

Obrona niezamarzającego portu

Jedną z wielu bitew stoczonych między 1939 a 1945 była ta o Narvik, gdzie po jednej stronie stanęli żołnierze norwescy, polska Samodzielna Brygada Strzelców Podhalańskich, brygada francuskiej Legii Cudzoziemskiej oraz brytyjska 24. Brygada Gwardii Królewskiej. W sumie około 24 tysięcy mundurowych przeciwko zaledwie 5600 Niemcom.
Zwycięstwo nad nazistowskimi wojskami zdawało się być przesądzone, mimo to walka trwała od 9 kwietnia do 8 czerwca 1940 roku.  W norweskiej sprawie brały udział także polskie niszczyciele, wśród których znalazł się między innymi ORP "Grom". Nieszczęśliwie 4 maja statek został zbombardowany przez niemiecki samolot. Na pamiątkę tego wydarzenia w Narvik do dziś stoi pomnik polskiego marynarza.
Pomnik polskich marynarzy z ORP Grom poległych w Bitwie o Narvik
Pomnik polskich marynarzy z ORP Grom poległych w Bitwie o Narvik stock.adobe.com/ fot. Lukasz Janyst/ licencja standardowa

Nareszcie koniec

Walki na wszystkich frontach toczyły się jeszcze przez 5 lat od wspomnianych wydarzeń, w których ramię w ramię walczyli Polacy i Norwegowie. 8 maja 1945 roku w Berlinie zorganizowano podpisanie bezwarunkowej kapitulacji Wehrmachtu i innych sił III Rzeszy przed przedstawicielami Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, Związku Radzieckiego i Francji. 2 września 1945 skapitulowała Japonia i to był ostateczny koniec wojny na świecie.
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok