Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Norwegia w 1940: odnaleziono cenny film z II wojny światowej [VIDEO] Historia
Krystian Łukowicz 03 grudnia 2017
08:00

Norwegia w 1940: odnaleziono cenny film z II wojny światowej [VIDEO]

Skomentuj
Kadr z wyjątkowego filmu uwieczniającego dramatyczne wydarzenia z kwietnia 1940 w Norwegii screenshot/British and French defend Namsos 1940 WW2 COLOR/https://www.youtube.com/watch?v=RQmgeORz9y4
Do Norwegii wróciło poszukiwane przez wiele lat nagranie, dokumentujące wydarzenia z miejscowości Namsos z 20 kwietnia 1940 roku. Francuski żołnierz 77 lat temu uwiecznił na nim niemieckie bombardowanie, przybycie alianckiej odsieczy i samych Norwegów.
Reklama
W 1940 roku miasto Namsos stało się strategicznym punktem na mapie świata ogarniętego wojną. 9 kwietnia Niemcy rozpoczęli okupację Norwegii, zajmując większość rejonu Trøndelag. Alianci wysłali tysiące francuskich i brytyjskich żołnierzy na odsiecz do Norwegii. Gdy Niemcy 20 kwietnia odkryli lądowanie Aliantów w mieście Namsos, rozpoczęli bombardowanie. To właśnie ten dzień uwiecznił francuski żołnierz, kapitan Mazell.

Historyczne chwile

Nagranie było obiektem poszukiwań historyków i pasjonatów II wojny światowej, nie tylko ze względu na uwiecznienie bombardowania, które doszczętnie zniszczyło ówczesne Namsos. Walorem filmu jest fakt, że został nakręcony na kolorowej taśmie, a jego autor w takim samym stopniu jak na walce skupia się na uwiecznieniu życia cywilów.
Historyk Anette Homlong Storeide mówi, że kolorowa taśma w tamtych czasach była bardzo droga i dlatego tak rzadko spotykana. Zainteresowanie francuskiego żołnierza życiem lokalnej ludności jest dla dzisiejszych badaczy dodatkowym atutem.
Po zakończeniu wojny, ślady filmu urywają się mniej więcej w roku 1960 po kinowej projekcji w Namsos, twierdzi Rolf Mokkelbos, poszukiwacz dokumentu. Do teraz.
British and French defend Namsos 1940 WW2 COLOR Youtube.com
Na łamach naszego portalu można zapoznać się tylko z fragmentem filmu. Ważne dla historyków znalezisko będzie można obejrzeć w całości w Domu Kultury w Namsos.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Wakacje kredytowe w Norwegii – czy masz prawo do odroczenia rat?

Wakacje kredytowe w Norwegii – czy masz prawo do odroczenia rat?

Eff.14,9%, 65000kr, 5 år, kost 28730kr, Tot. 93730kr Reklama

Bliżej nas