Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

Aktualności

3 pytania związane z kwarantanną w Polsce. Zadajecie je nam najczęściej

Agnieszka Wiśniewska

21 maja 2020 10:26

Udostępnij
na Facebooku
17
3 pytania związane z kwarantanną w Polsce. Zadajecie je nam najczęściej

Kwarantanna po przekroczeniu polskiej granicy obowiązuje od 15 marca. adobe stock/ licencja standardowa autor: 07photo

16 maja w życie weszło rozporządzenie Rady Ministrów, które zwalnia między innymi pracowników Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) z obowiązkowej kwarantanny. Treść dokumentu dla wielu czytelników jest jednak niejasna i rodzi dodatkowe pytania. Z pomocą rzecznik prasowej z Komendy Głównej Straży Granicznej staramy się odpowiedzieć na te najczęściej zadawane przez naszych czytelników.
W związku z licznymi pytaniami, które kierowali do nas czytelnicy odnośnie zwolnienia z kwarantanny po powrocie z Norwegii do Polski, wybraliśmy trzy zadawane najczęściej. W dalszej części tekstu można znaleźć na nie odpowiedzi, ale na początek przypomnienie treści rozporządzenia.

§3 ustęp 3 mówi:
Obowiązku, o którym mowa w § 2 ust. 2, nie stosuje się w przypadku przekraczania granicy państwowej stanowiącej granicę wewnętrzną w rozumieniu art. 2 pkt 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/399 z dnia 9 marca 2016 r. w sprawie unijnego kodeksu zasad regulujących przepływ osób przez granice (kodeks graniczny Schengen) (Dz. Urz. UE L 77 z 23.03.2016, str. 1, z późn. zm.3) ):

1) w ramach wykonywania czynności zawodowych, służbowych lub zarobkowych w Rzeczypospolitej Polskiej lub w państwie Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) przez osoby wykonujące te czynności w tych państwach;

2) przez uczniów i studentów pobierających naukę w Rzeczypospolitej Polskiej lub w państwie sąsiadującym i ich opiekunów, którzy przekraczają granicę wraz z uczniami i studentami w celu umożliwienia tej nauki;

3) dzieci objęte wychowaniem przedszkolnym w Rzeczypospolitej Polskiej lub w państwie sąsiadującym i ich opiekunów, którzy przekraczają granicę wraz z dziećmi w celu ich objęcia tym wychowaniem.
~Dz. U. poz. 878

Po powrocie do Norwegii nadal obowiązuje 10-dniowa kwarantanna.

Umowa tylko po polsku?

Jedna z naszych czytelniczek skontaktowała się ze Strażą Graniczną, chcąc dowiedzieć się, w jakiej formie powinna być sporządzona umowa dokumentująca jej pracę w Norwegii. – Niestety dzwoniąc do SG usłyszałam, że umowa musi być w języku polskim i to od celnika zależy, jaką decyzję podejmie. Nie znalazłam nigdzie zapisu, że takie są wymagania. Czy umowa musi być przetłumaczona? – napisała do nas.

Powołując się na odpowiedź porucznik SG, Agnieszki Golias, podczas kontroli na granicy należy udokumentować, czyli przedstawić dokumenty potwierdzające zamieszkanie w Polsce oraz wykonywanie czynności zawodowych, służbowych lub zarobkowych w Norwegii. W zależności od rodzaju czynności, może to być np. umowa o pracę. Nie ma zamkniętego katalogu dokumentów. Umowa taka, podobnie jak i inne dokumenty, nie musi być w języku polskim, ale tłumaczenie może usprawnić przebieg kontroli granicznej.

Tylko pracownicy rotacyjni i sezonowi są zwolnieni z kwarantanny?

– Czy rozporządzenie w sprawie zniesienia kwarantanny dla pracowników UE/EOG dotyczy tylko pracowników rotacyjnych i sezonowych? – to drugie najczęściej zadawane przez czytelników pytanie. – Zgodnie z rozporządzeniem, osoby wykonujące czynności zawodowe, służbowe lub zarobkowe m.in. w Norwegii i przekraczające granicę w tym właśnie celu, są zwolnione z kwarantanny – odpowiada porucznik Golias z Komendy Głównej Straży Granicznej.

Czy dzieci przechodzą kwarantannę?

Istotną dla naszych czytelników jest także kwestia przekraczania granicy RP z dziećmi. Jak odpowiada porucznik Golias. – Jeśli rodzice kwalifikują się do zwolnienia z kwarantanny, i nie ma co do tego wątpliwości, kwestię dzieci rozstrzyga się na korzyść rodziców. W przypadku niejasności prawa konsultowana jest z właściwym miejscowo sanepidem.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


ELEFANT 88 88

25-05-2020 10:02

Tak jasne, bo artykol ma tytol # 3 pytania dotyczace mozliwosci przekroczenia granicy .

Albercik Polonus

24-05-2020 17:25

Apropos odwiedzin dzieci, i powrotu do NO bez kwarantanny, także na regjering.no


advokatoslo.no/artikler/hvordan-p%C3%A5v...-korona-samv%C3%A6r/

Tomasz Lenartowicz

23-05-2020 10:16

Wszystkim, którzy mają pewne kłopoty że zrozumieniem tematu. Należy rozróżniać między możliwością przekraczania granicy a obowiązkiem odbycia kwarantanny w jednym lub drugim kraju. Obecna możliwość przekraczania granicy nie oznacza zwolnienia z kwarantanny.

mario071

22-05-2020 17:39

Pracuję w Norwegii, chciałbym pojechać na kilka dni urlopu do Polski. Napisałem emaila do SG z zapytaniem, czy będę zwolniony z kwarantanny - dostałem jasną odpowiedź, że absolutnie nie. Obowiązuje mnie kwarantanna !

ELEFANT 88 88

22-05-2020 10:02

To jak to jest , Monza jechac na urlop czy nie ??? .

Tutaj pisze tylko ze ''w ramach wykonywania czynności zawodowych'' .
Czyli ze jak ?? jak nie jestem kierowca tira tylko np stoczniowcem , to moge jechac bez kwarantanny czy nie ?

kuba W

21-05-2020 22:59

czyli ja do Polski bez kwarantanny a ona z

kuba W

21-05-2020 22:58

rodowita Norwezka

kuba W

21-05-2020 22:00

a co jeżeli mam zone Norwezke co z jej kwarantanna

Mari Dzins

21-05-2020 17:42

Jadę sobie właśnie busikiem na prom i proszę Was drodzy Cebulacy: nie ściągajcie butów jak jedziecie transportem publicznych. Woła to o pomstę do nieba. Nie róbcie tego więcej. Błagam!

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok