Podbijanie zagranicznych rynków przez IKEA rozpoczęło się w latach 60.
Atlantacitizen at the English language Wikipedia [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)], via Wikimedia Commons
Na początku grudnia norweskie stowarzyszenie językowe Norden przyznało po raz ósmy nagrodę za promowanie i umacnianie języków nordyckich. Tegorocznym laureatem została szwedzka firma IKEA, która słynie z tego, że w sklepach wita nas szwedzkie hej då!, a nazwy produktów noszą skandynawskie nazwy. Wśród nich znajdziemy m.in. szafę Tyssedal czy łóżko Hemnes, które bez problemu znajdziemy też na mapie Norwegii.
Nazewnictwo produktów w IKEA jest ważnym punktem ich strategii promowania skandynawskiej kultury i wartości, dlatego powstał specjalny system, według którego nadawane są nazwy poszczególnych mebli.
Nagroda za wieloletnią pracę
W tym roku nagroda przyznana została szwedzkiej firmie meblowej IKEA, która bez wątpienia sprawia, ze nordycka kultura i język stają się znane i rozpoznawalne na całym świecie.
– W IKEA nie chodzi jedynie o język, ale też o nordycki design, wyrażanie kultury i wzornictwo meblowe. Nagroda łączy zarówno język, jak i uznanie nordyckiej kultury i designu – skomentował Leif Holst Jense, wiceprzewodniczący stowarzyszenia Norden.
Znaczna część z prawie 12 tys. produktów IKEA nosi skandynawskie nazwy.
Specjalny system nazewnictwa
Nazwy w IKEA nie są przypadkowe – opracowany został system, według którego nazywane są poszczególne produkty wyposażenia domu. Wśród nich znaleźć można wiele mebli, które nazwane są na cześć norweskich miejscowości, m.in. Oppland, Hemnes czy Nordli. Większość nazw łóżek, szaf na ubrania i mebli do przedpokoju bez problemu znajdziemy na mapie Norwegii. Popularne są też skandynawskie imiona, zarówno żeńskie, jak i męskie.
Większość reaguje pozytywnie, kiedy widzi swoje imię na produkcie.~Kristian Willanger, IKEA Norge
Odważna idea
Produkty szwedzkiego giganta meblowego mają charakterystyczne, skandynawskie nazwy, które znane są w sklepach na całym świecie. Ingvar Kamprad, założyciel sieci IKEA, zdecydował się na zastąpienie nimi numerów seryjnych, ponieważ jako dyslektyk miał problemy z liczbami. Kamprad śmiało stwierdził, że nie potrzeba angielskich nazw, aby produkty były atrakcyjne. I udało się – nazwy takie jak Malm lub Oppland znane są obecnie mieszkańcom wszystkich kontynentów.
Reklama
15-12-2017 06:03
5
0
Zgłoś
14-12-2017 14:47
4
0
Zgłoś
14-12-2017 11:38
4
0
Zgłoś