Kalendarz

Kalendarz 2021   PROMOCJA: 2 w cenie 1

Kalendarz 2021
PROMOCJA: 2 w cenie 1
Kup kalendarz
Aktualności

Bodø otrzymało 100 000 000 koron. Za 4 lata będzie Europejską Stolicą Kultury

Agnieszka Wiśniewska

20 maja 2020 09:00

Udostępnij
na Facebooku

Bodø będzie „królowało” europejskiej kulturze już za 4 lata. W tym roku Europejskimi Stolicami Kultury są dwa nadmorskie miasta - irlandzkie Galway i chorwacka Rijeka. adobe stock/ licencja standardowa autor: Luis

Bodø dostało 100 milionów NOK od rządu. Wsparcie finansowe jest przeznaczone na projekt Bodø 2024 – Europejską Stolicą Kultury i realizowanego w jego ramach ARCTICulation.
Całkowity budżet programu wynosi 300 mln NOK, który w dwóch trzecich pokryją gminne i okręgowe składki oraz prywatne dotacje i fundusze od sponsorów. Stolica otrzymuje także dofinansowanie od Unii Europejskiej w wysokości 1,5 mln euro.
Bodø starało się o miano Europejskiej Stolicy Kultury przez 4 lata. Pozytywna odpowiedź padła 25.09.2019 roku.
Bodø starało się o miano Europejskiej Stolicy Kultury przez 4 lata. Pozytywna odpowiedź padła 25.09.2019 roku. adobe stock/ licencja standardowa autor: Tomas
18 maja minister kultury i równości płci Abid Raja spotkał się z burmistrzem Bodø, Idą Pinnerød, która przedstawiła plan działania. Określono pięć strategicznych obszarów zainteresowania: dzieci i młodzież, współpraca i budowanie zdolności, rozwój publiczny miast i społeczności oraz wolność słowa.
Bodø jest trzecim po Bergen i Stavanger norweskim miastem, które dostało to prestiżowe miano, ale pierwszym za kołem podbiegunowym. Do wyjątkowej lokalizacji nawiązuje także hasło ARCTICulation – Wyrażamy arktyczną perspektywę dziś i jutro poprzez kulturę bez granic. Z szacunkiem dla naszej historii, ziemi i morza, dążymy do nowych horyzontów – czytamy na stronie programu bodo2024.no/en/.
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram