Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
11
Zmiany dotyczące obywateli EOG w rozporządzeniu o cudzoziemcach

 
 
W lipcu norweskie ministerstwo pracy uchwaliło dwie zmiany w rozdziale 19. rozporządzenia o cudzoziemcach (utlendingsforskriften), które weszły w życie 1. sierpnia. Zmiany te mają znaczenie dla obywateli państw EOG ubiegających się w Norwegii o świadczenia publiczne.


Rozporządzenie, o którym mowa to rozporządzenie nr 1286 z 15. października 2009 o prawie cudzoziemców do wstępu na terytorium Norwegii i pobycie tamże, w skrócie nazywane rozporządzeniem o cudzoziemcach (utlendingsforskriften). Pełną treść rozporządzenia można znaleźć w serwisie Lovdata (tutaj). Poprawki zostały uchwalone 8. lipca bieżącego roku, a weszły w życie 1. sierpnia. Na dzień dzisiejszy (12.08.2013) treść rozporządzenia w serwisie nie została jeszcze zaktualizowana, więc przytaczamy pełne brzmienie nowych paragrafów i podpunktów w tabeli pod artykułem.

Zmiany polegają na dodaniu nowego przepisu, mówiącego o tym, że obywatele państw EOG, którzy ubiegają się o świadczenia publiczne w Norwegii muszą sami udokumentować, że spełniają warunki do prawa pobytu nieprzekraczającego trzech miesięcy.

Kolejny nowy przepis precyzuje, że obywatele państw EOG, mający prawo do pobytu w Norwegii dłuższego niż trzy miesiące, tracą automatycznie to prawo, kiedy przestają spełniać warunki pozwalające na uzyskanie pozwolenia na pobyt i że dzieje się to niezależnie od posiadania lub nie przez daną osobę potwierdzenia rejestracji pobytu (registreringsbevis).

Aczkolwiek ciężko znaleźć o tym jakiekolwiek obszerniejsze wzmianki w mediach, analiza treści poprawek wskazuje wyraźnie na to, że są one przede wszystkim wymierzone w osoby takie, jak przyjeżdżający do Norwegii Romowie, którzy - by nie podlegać opcji wydalenia z Norwegii - będą musieli teraz móc udowodnić, że - w przypadku krótszych pobytów - nie stanowią nadmiernego obciążenia dla norweskiego systemu świadczeń społecznych (por. ustawa o cudzoziemcach, § 111 ustęp 1.) lub - w przypadku dłuższych pobytów - posiadają pracę, prowadzą działalność gospodarczą lub posiadają wystarczające środki utrzymania, by móc żyć w Norwegii itp. (por. ustawa o cudzoziemcach, § 112).

POPRAWKI Z DNIA 08.07.2013 DO ROZPORZĄDZENIA O CUDZOZIEMCACH

I

Do rozporządzenia z dnia 15. października 2009 nr 1286 o prawie cudzoziemców do wstępu na terytorium Norwegii i pobycie tamże, wprowadza się następujące zmiany:

do § 19-9 dodaje się nowy ustęp trzeci, w brzmieniu:
Obywatele państw EOG, powołujący się w związku z ubieganiem się o świadczenia publiczne na prawo do pobytu w oparciu o § 111 ustawy o cudzoziemcach, muszą udokumentować, że warunki uzyskania prawa pobytu są spełnione.

Nowy § 19-13 a w brzmieniu:
§ 19-13 a Wygaśnięcie prawa do pobytu w oparciu o § 112 ustawy o cudzoziemcach.
Prawo do pobytu w oparciu o § 112 ustawy o cudzoziemcach wygasa, kiedy warunki prawa do pobytu przestają być spełniane. Przepis ten obowiązuje niezależnie od tego, czy obywatel EOG posiada zaświadczenie o rejestracji pobytu.

Departament ds. cudzoziemców może wydać bardziej szczegółowe wytyczne.

II
Wejście w życie

Powyższe zmiany nabierają mocy prawnej z dniem 1. sierpnia 2013.




Źródła: nav.no, udi.regelverket



Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


pati muzia

15-08-2013 16:24

iec skoro % paprotek jest w mniejszosci polskojezycznej wiekszy, niz % paprotek w roznorodnej mniejszosci, ktoryej kolor skory Wam sie nie podoba [bo niby jest stygmatem lenistwa i zycia z socjalu:P], to nalezy czekac 30 lat i czekac na wzrost demograficzny i kompetencji polskiego zaciagu?
pokretna logika dyskusji o stanie biezacym


Polska jest w uni juz 10 lat wiec dlaczego w Polsce nie ma tylu przedstawicieli ,tych pracowitych mniejszosci z krajow afrykanskich

czym sie rozni Polska od Francji Niemiec Norwegii
ceny w sklepach podobne , Taxi tez
tylko socjal strasznie nizki

pati muzia

14-08-2013 22:24

w koncu emigranci w 2 pokoleniu mowia po norwesku, maja norweskie obywatelstwo oraz ukonczone lokalne szkoly.. f

porownujesz studentow do przedszkolakow
niepodwazalny argument, ktory broni Twoich plytkich uprzedzen

i kto tu ma uprzedzenia

pati muzia

14-08-2013 22:02

no maszarnia by sie przydala albo rzeznik

pati muzia

14-08-2013 21:54

poczekamy 30 lat i zobaczymy

pati muzia

14-08-2013 20:31

policz ile biznesow w Oslo prowadza Poalcy, a ile inne nacje.
no fakt ilu Polakow prowadzi sklepy etniczne albo ma TAXI

andrzej b

13-08-2013 21:58

a co do unikania kupowania w norwegi czy widziales te autobusy cale kolorowych co za pieniadz z komuny heja do szwecjii i cale torby laduja tylko raz bylem na zakupach w charlotenbergu i taj jak polki tam oni czyscili to szok przezylem nawet mleka nie bylo juz w sklepie

andrzej b

13-08-2013 21:54

ciekawe czy widziales kiedys tzw''azyl mottake''gdzie przesiaduja tam przysli miejscowi po kilka lat i nie placa za zadna zecz nawet bilety im komuna oplaca bo studiuja przeciez w tym czasie ,mialem taki przypadek ostatnio przysla jedna i to co umiala powiedziec to tylko" komuna snake jeg ikke betale i macha mi karta studenta i pech trafila na mnie jak z radhusa wracala z reklamowami jedzenienia i kartka z komuna na bilet na caly miesiac prawie na tysiac koron ,a znajomy wynajmuje mieszkanie za ktore komuna placi 10 tys i siedzi tam cala rodzinka z somali czy srilanki i mowia ze im nie potrzeba do pracy bo komuna im weszystko oplaca a nam sie nawet kurs nie nalezy jezykowy bo poco wtedy ze sprzatania by wszyscy uciekli do lepszych prac i kto by te robote zrobil

pati muzia

13-08-2013 19:56

znowu bzdury pioszesz Polacy placa 3 razy wiecej niz dostaja
tu masz tabelke
www.mojanorwegia.pl/forum/view/235/komen...dniej_europy%3f.html

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok