Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

  • Oslo, Oslo, Norwegia
  • Bergen, Vestland, Norwegia
  • Jessheim, Akershus, Norwegia
  • Stavanger, Rogaland, Norwegia
  • Kristiansand, Agder, Norwegia
  • Ålesund, Møre og Romsdal, Norwegia
  • Trondheim, Trøndelag, Norwegia
  • Brønnøysund, Nordland, Norwegia
  • Mo i Rana, Nordland, Norwegia
  • Bodø, Nordland, Norwegia
  • Sandnes, Rogaland, Norwegia
  • Fredrikstad, Østfold, Norwegia
  • Drammen, Buskerud, Norwegia

1 NOK

Ustawa o ochronie dzieci (VII - cz. 3.)

 
 
Kończymy siódmy rozdział ustawy, traktujący o procedurach wydawania decyzji przez komisję wojewódzką urzędu ochrony dzieci.


§ 7-20. Korygowanie błędów. Decyzje dodatkowe

       W przypadku korygowania błędów w decyzjach komisji wojewódzkiej, obowiązuje odpowiednio § 19-8 ustawy o sporach, w takim zakresie, w jakim jest on adekwatny. Komisja ma obowiązek rozpatrzenia wniosku o korektę, jeśli ten zostanie przedstawiony w terminie na wniesienie żądania rozpoznania decyzji na drodze prawnej.

       W przypadku decyzji dodatkowych komisji, obowiązuje odpowiednio § 19-9 ustawy o sporach, w takim zakresie, w jakim jest on adekwatny.

§ 7-21. Zawiadamianie o decyzji

       Zawiadamianie o decyzji komisji wojewódzkiej odbywa się korespondencyjnie, przesyłką listowną, zgodnie z § 163a ustawy o sądach (domstolloven).

       Komisja może zdecydować o zastosowaniu zawiadomienia poprzez świadka procesowego (stevnevitne), zgodnie z przepisami ustawy o sądach, jeśli uzna to za konieczne w celu zagwarantowania prawidłowego ogłoszenia decyzji.

       Poza tym obowiązują odpowiednio przepisy ustawy o sądach, dotyczące ogłaszania decyzji i wyroków, w takim zakresie,w jakim jest to adekwatne.

§ 7-22. Zatwierdzanie decyzji doraźnych

       Decyzje doraźne, zgodne z §§ 4-6 ustęp drugi, 4-9 ustęp pierwszy, 4-25 ustęp drugi oraz 4-29 ustęp czwarty, muszą, niezwłocznie po ich wdrożeniu, zostać przesłane do zatwierdzenia przez komisję wojewódzką. Decyzja musi zostać jak najszybciej zatwierdzona przez przewodniczącego komisji wojewódzkiej, jeśli to możliwe w ciągu 48 godzin od otrzymania sprawy przez komisję. Decyzja musi zostać krótko uzasadniona.

       Zatwierdzenie odbywa się wtedy, kiedy punktem wyjścia jest decyzja doraźna. Przewodniczący komisji może zasięgnąć dodatkowych informacji wtedy, kiedy będzie to konieczne w celu zajęcia stanowiska w kwestii zatwierdzenia.

§ 7-23. Skargi/odwołania od decyzji doraźnych

       Strony będące osobami prywatnymi mogą odwoływać się od/składać skargi na decyzje doraźne zgodnie z § 4-6 ustępy drugi i trzeci, § 4-9 ustępy pierwszy i drugi, 4-25 ustęp drugi oraz 4-29 ustęp czwarty. Skarga musi zostać przedstawiona pisemnie lub ustnie komisji wojewódzkiej.

       Skarga rozpatrywana będzie przez przewodniczącego komisji i tylko przez niego. Należy zorganizować krótkie spotkanie, na którym strony będą miały możliwość przedstawienia swojego stanowiska oraz zaproponowania takich dowodów uzupełniających, na jakie wyrazi zgodę przewodniczący komisji.

       Decyzja w sprawie odwołania musi zostać podjęta w ciągu tygodnia od otrzymania sprawy przez komisję wojewódzką.

§ 7-24. Rozpatrywanie sprawy przez sąd

       Decyzja komisji może zostać zaskarżona w sądzie rejonowym, zgodnie z przepisami w rozdziale 36. ustawy o sporach, przez stronę będącą osobą prywatną lub przez gminę. Gmina stanowi stronę w sprawie. W kwestii możliwości wytoczenia procesu przez dziecko, obowiązuje § 6-3 ustęp drugi.

       Termin na wniesienie sprawy do sądu wynosi dwa miesiące, licząc od tego dnia, w którym osoba mająca prawo wniesienia pozwu, otrzymała zawiadomienie o decyzji. W przypadku przegapienia terminu na wniesienie pozwu można wnieść sprzeciw wobec wyroku zaocznego.

       Zeznania biegłych mogą być brane pod uwagę przez sąd tylko jeśli zostały rozpatrzone przez Komisję biegłych ds. dzieci, por. § 2-5.

       Gmina pokrywa swoje koszty własne, poniesione w związku ze sprawą.

§ 7-25. Próba podjęcia rozmów polubownych

       Ministerstwo może wyrazić zgodę na to, by w jednej lub większej ilości komisji zainicjować próby polegające na tym, że przewodniczący komisji wychodzi z inicjatywą rozmów, podczas których szuka się podstaw porozumienia pomiędzy stronami. Ministerstwo może wydać bardziej szczegółowe przepisy, dotyczące przeprowadzania takich prób.


Źródło: Lovdata

[Poprzednie rozdziały:

Rozdział I

Rozdział II

Rozdział III

Rozdział IV - cz. 1.

Rozdział IV - cz. 2.

Rozdział IV - cz.3.

Rozdział V

Rozdział V-A

Rozdział VI

Rozdział VII - cz. 1.

Rozdział VII - cz. 2.]





Gość
Wyślij


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok