Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

6
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

 „Samenes nasjonaldag”- Dzień Narodu Samów

Dziś po raz siedemnasty Norwegia i kraje skandynawskie świętują „Dzień Narodu Samów”, „Sámi álbmotbeaivi”, „Samenes nasjonaldag”, lub jak kto woli - „Samefolkets dag”. Na wszystkich państwowych obiektach zawisły norweskie flagi. Jest to wyraz szacunku i uznania, że Samowie są odrębnym narodem.

Saamowie (Saami lub Sámi), Lapończycy – to lud zamieszkujący Laponię – krainę historyczno-geograficzną w Europie Północnej, obecnie w granicach: Norwegii, Finlandii, Rosji oraz Szwecji. Lapończycy to pierwotna ludność całej Skandynawii.

Na przełomie XIX i XX wieku po „ norwegizacji”, rozpoczęto działania uznania kultury, języka i praw ludu Sám. Dziewięćdziesiąt 3 lata temu, w Trondheim Samowie z wszystkich krajów Norwegii, Finlandii, Szwecji i Rosji ) po raz pierwszy spotkali się , by po rozmawać o swoich problemach.

Nordycka Rada Samów w 1992 r. ustaliła wspólne Narodowego Święto Samów, po raz pierwszy obchodzone w dniu 6 lutego 1993 r.

Sámi przeżyli różne okresy, od niezależności na pograniczu skandynawskich królestw po sowiecką kolektywizację i czas brutalnej "norwegizacji" od połowy XIX wieku do II wojny światowej. Wówczas w Norwegii nie wolno było im używać swego języka i mieć ziemi, a luterańscy pastorzy robili z nich na siłę chrześcijan. Dziś w swych przybranych skandynawskich ojczyznach cieszą się wieloma prawami (do języka, kultury) i mają nawet własne parlamenty, na granicach państw. Stowrzyli także kampanie, które pozwalają im do pierwszych praw zasobów naturalnych w regionie.

Saamowie od 2,5 tys. lat zamieszkują Laponię,mają swoją flagę i hymn. Liczebność tego ostatniego w Europie ludu nomadów Północy.

Zrządzeniem historii żyją rozrzuceni na terytorium kilku krajów. Najwięcej - 40 tys. - w Norwegii, 10-25 tys. w Szwecji, 8 tys. w Finlandii i 2 tys. w Rosji. Głównym zajęciem większości Sami jest wypas reniferów, których w samej tylko Szwecji hodują 240 tys.

Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok